Żylaki powrózka nasiennego dotykają od dziesięciu do dwudziestu procent mężczyzn. To głównie mężczyźni w młodym wieku. Schodzenie uchodzi za źródło obniżonej płodności.

Żylaki jako zwyrodniałe naczynia krwionośne

Układ krążenia składa się z żył i tętnic odpowiadających za transport tlenu i substancji odżywczych, z serca pompującego krew do mózgu i innych narządów, z naczyń włosowatych i węzłów chłonnych odpowiadających za odporność. Jedną z częstszych dolegliwości ze strony układu krążenia stanowią żylaki. Żylaki to nadmierne rozszerzenia żył powodujące ból i problemy z przepływem krwi. Wylicza się przede wszystkim żylaki kończyn, żylaki odbytu zwane hemoroidami oraz żylaki jąder zwane żylakami powrózka nasiennego.

Żylaki jąder, czyli żylaki powrózka nasiennego

Żylaki jąder, określane po fachowemu żylakami powrózka nasiennego, uchodzą za tak zwane męskie schorzenie. To poszerzone naczynia w obrębie jąder. Zazwyczaj lewe jądro zmaga się z problemem żylaków, bo właśnie w nim występuje jedna z najdłuższych żył z organizmie mieszcząca się przecież w jednym z najkrótszych narządów. Gdy problem dotyka jądra prawego należy zbadać sprawę bliżej, bo nie muszą, ale mogą go powodować poważniejsze problemy.

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Wśród przyczyn żylaków powrózka nasiennego podaje się siedzący tryb życia i obcisłe ubrania. Mimo wszystko to tez wina budowy naszego organizmu. Po pierwsze żyła jądrowa posiada spory rozmiar jak na rozmiar jądra. Po drugie uchodzi ona do żyły nerkowej pod niezbyt fortunnym kątem prostym, co utrudnia przepływ krwi.

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego dają się wyczuć w postaci guzków na jądrach, a ściślej na najądrzach, czyli na ich górnej powierzchni. Generalnie jednak nie zwraca się wówczas na nie uwagi, uwagę zwraca się dopiero wtedy, kiedy powodują ból. Ból jąder w tym przypadku określa się jako tępy, a towarzyszy mu lekkie zaczerwienienie, niekiedy też obrzmienie narządu. Zazwyczaj dokonuje się w tym przypadku zabiegu chirurgicznego usuwającego problem.

Skutki żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego nie powodują groźniejszych dolegliwości, choć zdarza się, iż doprowadzają na przykład do wodniaka jądra. Przede wszystkim jednak żylaki rzutują na płodność, a raczej bezpłodność. Chodzi o to, że w jądrach panuje nieco niższa temperatura niż w organizmie, co sprzyja produkcji spermy i żywotności plemników. Żylaki powodują zaś, że temperatura w jądrach wzrasta, a co za tym idzie rzutuje na zawartość znajdującego się w nich nasienia.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.