Wraz z modą na zdrowy tryb życia oraz dzięki ekologicznemu podejściu do życia, ponownie zaczęliśmy się interesować medycyną naturalną. Ziołolecznictwo to prastara nauka, która była wykorzystywana w leczeniu niegroźnych objawów i schorzeń. Nie każdy uraz i objaw choroby wymaga konsultacji lekarskiej, a już na pewno nie na wszystko powinniśmy stosować antybiotykoterapię, która zażywana zbyt często powoduje uodparnianie się na poszczególne leki. Aby poznać tajniki tej nauki, należy zapoznać się z tym, jakie zioła w medycynie należy stosować, aby efekty były satysfakcjonujące, ale aby jednocześnie sobie nie zaszkodzić.

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo znane jest od tysięcy lat. Przecież, zanim wymyślono preparaty chemiczne, każde schorzenie było leczone składnikami pochodzenia naturalnego. Odpowiednie połączenia ziół są stosunkowo mniej niszczące dla naszego zdrowia niż preparaty chemiczne. Co prawda, nie da się wszystkiego wyleczyć ziołami, jednak sporo delikatnych schorzeń jest wyleczalna z pomocą naturalnych składników. Najczęstsze problemy z niestrawnością, zaleca się łagodzić naparami ziołowymi. Warto jednak zawsze dokładnie zaznajomić się z zastosowaniem danego zioła i przeciwskazaniami, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Aptekarze oraz internet to kompendium wiedzy zielarskiej. Niezbędne jest również obserwowanie swojego ciała i reagowanie na wszelkie niepożądane objawy.

Przydatne zioła w domowej apteczce

Oto kilka najpowszechniejszych ziół, które przyjdą ci z pomocą w przypadku nieprzyjemnych objawów i schorzeń:

Rumianek ma bardzo szerokie zastosowanie. Kobiety cenią go za pierwszą pomoc w przypadku wszelkich rodzajów infekcji intymnych oraz skórnych. Ma on kojące właściwości, a także zwalcza bakterie i grzyby. Nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z każdą dolegliwością, jednak często daje ulgę podrażnionej skórze, zwłaszcza okolic intymnych, której nie są w stanie dać leki.

Krwawnik pospolity to roślina wspomagająca leczenie i pielęgnacje okolic intymnych, a także dróg moczowych, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Nagietek jest niezastąpiony we wspomaganiu ran, które nie chcą się goić. Ma działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Czarny bez wspomaga nas w walce z przeziębieniem i grypą. Dzięki wysokiej dawce witaminy C, szybko przepędzimy nieprzyjemne objawy.

Melisa pomaga nam w opanowaniu stresu i ma działanie wyciszające. Nie należy jej nadużywać, ponieważ może powodować senność i otępienie.

Szałwia to sprzymierzeniec w bólach i stanach zapalnych jamy ustnej. Pomaga przetrwać najtrudniejsze wizyty u dentysty dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym.

Jak leczyć się ziołami

Ziołolecznictwo może przybierać różne formy. Często stosuje się napary z suszonych ziół, zwłaszcza przy dolegliwościach skórnych czy z układem moczowym albo przy grypie. Leczenie stanów zapalnych odbywa się za pomocą płukanek. Obrzęk jamy ustnej zmniejsza się, gdy kilkukrotnie przepłuczemy usta zimnym naparem z szałwii. Infekcje intymne oraz dróg moczowych należy niwelować, stosując nasiadówkę w letniej wodzie połączonej z wywarem z rumianku. W aptece można zakupić również zioła w postaci maści, tabletek czy roztworów, a także olejków eterycznych.

Przed zastosowaniem danego zioła należy zdobyć wiele informacji o jego zastosowaniu oraz niepożądanych efektach ubocznych, aby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza.