Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył nieprzyjemnego pieczenia w przełyku z towarzyszącymi mu mdłościami. Uwarunkowania oraz konsekwencje i przebieg tego rodzaju choroby są bardzo zróżnicowane. Zgaga obniża komfort życia i samopoczucie, ale przede wszystkim często jest związana z innymi chorobami układu pokarmowego.

Przyczyny zgagi

Zgaga jest bezpośrednią konsekwencją choroby refluksowej, czyli cofania się zawartości żołądka z powrotem do przełyku. Przyczyną jej powstania jest więc zaburzenie funkcjonowania przełyku, które nie może poradzić sobie z zawartością żołądka i stara się pozbyć uciążliwych resztek pokarmu. Do takiego stanu możemy doprowadzić, spożywając pokarmy w pośpiechu i nie przeżuwając ich dokładnie.

Nie bez znaczenia dla powstania zgagi są pokarmy ciężkostrawne, wysokokaloryczne, wysoko przetworzone, wysokotłuszczowe oraz niskiej jakości czy niewiadomego pochodzenia. Brak aktywności fizycznej oraz nadwaga, mogą powodować częstsze jej występowanie. Nasz styl życia nie jest jednak jedyną przyczyną występowania zgagi. Na częste pojawianie się tej dolegliwości skarżą się osoby, u których występują inne choroby układu pokarmowego. Kobiety w ciąży mogą niestety również często cierpieć na zgagę.

Jak zapobiegać zgadze?

Zgaga jest takim rodzajem dolegliwości, który ma bezpośrednie powiązanie z naszym stylem życia, a dokładniej dietą oraz aktywnością fizyczną. Możemy znacznie zminimalizować jej występowanie, stosując zdrową zbilansowaną dietę oraz zażywając sportu. Ograniczenie przetworzonej żywności i przygotowywanie pełnowartościowych domowych potraw to powinna być nasza codzienność, która będzie najskuteczniejszym sprzymierzeńcem w walce o zapobieganie zgadze. Starajmy się jeść spokojnie, starannie przeżuwając. Niech nasze potrawy będą bogate przede wszystkim w warzywa.

Doskonałym sposobem na zapobieganie tej dolegliwości jest porzucenie wszelkich nałogów. Wypoczęte ciało, któremu dostarczono odpowiednią ilość składników odżywczych, które nie podlega chronicznemu stresowi, jest dużo bardziej odporne na wystąpienie refluksu żołądkowego. Jeśli natomiast cierpimy na choroby układu pokarmowego lub jesteśmy w ciąży, często zdrowe odżywianie nie będzie wystarczało. Należy wtedy unikać przede wszystkim napojów gazowanych, ale również czosnku, cytrusów, czekolady, cebuli, a nawet kawy.

Jak wyleczyć zgagę?

Jeśli zgaga przytrafia nam się często, należy skontaktować się z odpowiednim lekarzem, ponieważ w takiej sytuacji jest ona najczęściej towarzyszem poważniejszych zaburzeń, które muszą zostać zdiagnozowane. Często zmiana stylu życia na bardziej aktywny i spożywanie wartościowych posiłków, pociąga za sobą, zaprzestanie występowania zgagi. Czasem trzeba poczekać na efekty, ale często po kilku dniach ze zdrową dietą możemy odczuwać wyraźną ulgę. Gdy zgaga pojawia się stosunkowo rzadko, należy udać się do farmaceuty, który poleci odpowiedni lek. Dopomóc można sobie za pomocą niespożywania podczas zgagi produktów wcześniej wymienionych, które mogą zaostrzać i przedłużać chorobę.

Przyczyn zgagi jest bardzo wiele. Najczęstsze z nich to niezdrowy tryb życia, choroby układu pokarmowego oraz ciąża. Sporadycznie występujący refluks można skutecznie wyleczyć lekami bez recepty czy zmianą diety. Jeśli natomiast dolegliwość ta nadmiernie daje o sobie znać, należy skonsultować się ze specjalistą.