Ze względu na zmianę stylu życia na kłopoty ze wzrokiem skarżą się coraz młodsze osoby. Najczęstszym problemem jest zmęczenie oka. Suchość, pieczenie i zaczerwienienie, to objawy których nie można lekceważyć. Być może to Zespół suchego oka.

Zespół suchego oka- co to takiego?

Zespół suchego oka to dolegliwości powstałe w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub ich nieprawidłowego składu. Można je poznać po charakterystycznym bólu oka, spowodowanym jego suchością.  Pojawia się poczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, a nawet okresowe przymglenie.

Co powoduje zespół suchego oka?

Najczęstszą przyczyną jest praca przed monitorem komputera lub nadmierne oglądanie telewizji. Przyczynami mogą być także niekorzystne dla oka warunki. Warto unikać długiego przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach, na wietrze oraz nie narażać się na powietrze zanieczyszczone smogiem czy dymem papierosowym. Inne powody powstania zespołu suchych  oczu to zmiany w organizmie takie jak przechodzenie okresu menopauzy, czy rekonwalescencja po laserowej korekcji wad wzroku. Należy zwrócić także na to uwagę przy przyjmowaniu niektórych leków.

Jak wygląda leczenie?

Zespół Suchego Oka leczy się objawowo, to znaczy nie eliminuje się przyczyn, a stara ograniczyć objawy. W tym celu stosuje się krople zwane sztucznymi łzami. Przy ich wyborze najlepiej kierować się zawartością konserwantów- najzdrowsze preparaty ich nie zawierają. Trzeba jednak mieć na uwadze, że krople nie eliminują choroby, ale ułatwiają funkcjonowanie z nią. Jeżeli to możliwe należy minimalizować przyczynę suchych oczu. Robić przerwy w pracy przy komputerze, w oglądaniu telewizji i nie przebywać długo na wietrze, wśród zanieczyszczeń i w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak przyjmować krople?

By krople spełniały swoja funkcję należy zastosować się do podstawowych zasad. Przede wszystkim należy nawilżać oczy często, ponieważ większość preparatów eliminuje dolegliwości jedynie na krótki okres czasu. Najlepiej stosować je przed sytuacjami nasilającymi objawy oraz przed snem.

Czy wymagana jest konsultacja lekarza?

W przypadku gdy częste stosowanie kropli nie jest koniecznie, możliwe, że oko po prostu potrzebuje odpoczynku od niesprzyjających mu warunków. Nie należy wtedy specjalnie panikować. W przypadku nasilania się dolegliwości, a także pojawienia się opuchlizny i zaczerwienienia należy udać się lekarza. Być może potrzebne będzie zastosowanie także innych preparatów na stan zapalny oka.

Oczy potrzebują odpoczynku i szczególnej uwagi. Szczególnie ważna jest ich ochrona w przypadku wykonywania zawodów narażających je na dolegliwości. Zespół suchego oka może utrudniać pracę i męczyć, dlatego warto zadbać o oczy przed poczuciem niepokojących objawów.