Na świecie istnieje wiele przypadłości zdrowotnych, o których człowiek zwyczajnie nie ma pojęcia. Jedna z nich to Zespół Gilberta. Zapewne dla większości brzmi obco i groźnie, a niepotrzebnie. Artykuł poświęcony jest genezie tej choroby, zdiagnozowaniu jej oraz zapobieganiu.

Co to jest?

Zespół Gilberta to choroba, a raczej wada genetyczna, dziedziczona z pokolenia na pokolenie, a czasami co drugie pokolenie. Jej symptomy mogą się ujawnić, ale nie zawsze to następuje. Najczęściej pojawia się między 15 a 20 rokiem życia. Większość posiadaczy tej przypadłości to mężczyźni, jednak wśród nosicieli znajdują się też kobiety. Zespół Gilberta charakteryzuje się podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi. Prawidłowo poziom bilirubiny mieści się w przedziale 0,3-1,0 mg/dl. Chorzy zazwyczaj mają ten współczynnik lekko podwyższony, niemniej jednak zdarza się, że sięga on nawet do 6 mg/dl. Tak wysoka bilirubina może wystąpić w momencie, gdy pacjent przyszedł na badania wątrobowe przeziębiony bądź niedawno spożywał alkohol. Warto powiedzieć, że Zespół Gilberta może przyczynić się do pogłębiania wadliwości wątroby. Przy odpowiednim stylu życia wada jest niegroźna, a nawet może być niezauważalna przez posiadacza.

Jakie są objawy?

Zespół Gilberta ma bardzo charakterystyczne objawy, ale są one często niezauważane przez ludzi i ignorowane, co jest poważnym błędem. Jednym z symptomów są zażółcone gałki oczne. Niektórzy obserwatorzy podejrzewają nieświadomych nosicieli, że są pod wpływem środków odurzających, co faktycznie przypomina ten stan. Reszta ciała również może być tego koloru. Nad wyraz żółte oczy pojawiają się w momencie, gdy osoba jest przemęczona, spożywała alkohol, wiedzie stresujący styl życia albo sprawiła sobie zbyt duży wysiłek fizyczny. Kolejnym objawem jest częstsze oddawanie moczu, szczególnie po spożyciu alkoholu.

Jak zapobiegać?

Niestety nie ma leku ani metody, która w pełni pozwoli pozbyć się Zespołu Gilberta. Trzeba nauczyć się z nim funkcjonować. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym można hamować podwyższoną bilirubinę. Lekarze zdecydowanie odradzają spożywania alkoholu w szeroko pojętej postaci. Warto również zbytnio się nie przemęczać. Zespół Gilberta może stanowić problemy, gdy chory chce wykonywać zawód strażaka, policjanta lub wojskowego.  Zaleca się również systematyczne badania na sprawdzenie poziomu bilirubiny we krwi, których wyniki powinny być skonsultowane z lekarzem. Lekarz powinien być świadomy, że pacjent ma wadę Gilberta, ponieważ chorzy nie mogą przyjmować niektórych leków.

Zespół Gilberta to nic strasznego. Wystarczy podchodzić jedynie rozważnie do życia. Jeżeli pojawi się któryś z wyżej wymienionych symptomów, a w szczególności zażółcone gałki oczne – nie ma co czekać. Trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby dostać skierowanie na badania.