Tłuste pieczone mięsa popijane litrami zimnego piwa, smakowite zapachy unoszące się w całym ogrodzie – podczas grillowania na świeżym powietrzu nie brakuje pokus, którym ciężko się oprzeć. Co mogą jeść diabetycy, a czego powinni unikać? Letnie biesiadowanie nie musi oznaczać rezygnowania z przyjemności.

  1. Zabierz ze sobą glukometr

Pamiętaj o częstym badaniu poziomu cukru po spożyciu posiłków z grilla. Nie pozwól, by wspólny posiłek z rodziną i przyjaciółmi zamienił się w zagrażający zdrowiu, niebezpieczny epizod.

  1. Zaplanuj listę składników

Dzięki niej łatwiej obliczysz ładunek glikemiczny i odnajdziesz właściwe odpowiedniki. Wśród sklepowych alejek nie ma miejsca na improwizację.

  1. Chude mięso zamiast tłustej kiełbasy

Tłuste mięsa źle wpływają na insulinoodporność. Dlatego należy wybierać chudsze źródła białka. W roli smakowitej potrawy z grilla wspaniale sprawdzi się kurczak, indyk, ryba lub chuda wołowina. Rybne filety zawijaj w folię, aby nie przywierały do rusztu. Nie powinno się smażyć mięsa peklowanego saletrą ani mrożonego. Podczas jego obróbki cieplnej wytwarzają się rakotwórcze nitrozaminy. Samodzielnie przygotuj marynatę z oliwy z ziołami i innymi przyprawami. Trzeba uważać na kupne sosy. Zwykle zawierają one syrop glukozowo-fruktozowy, glukozę ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą.

grillowania

  1. Świeże warzywa

Możesz upiec też ulubione warzywa. Uzupełnią one mięsne menu albo staną się składnikami sałatek. To doskonały dodatek do szaszłyków z piersi kurczaka. Papryka, cukinia, cebula czy kukurydza doskonale nadają się do grillowania. Warto owinąć je w folię aluminiową, wcześniej smarując je odrobiną solonego masła. Co ciekawe, smak grillowanych warzyw zmienia się pod wpływem obróbki termicznej. Cykoria i bakłażan tracą całą swoją goryczkę.

  1. Uważaj na przekąski

Goście zaproszeni na grilla często przynoszą ze sobą chipsy i słone paluszki. Zdecydowanie lepiej jest ich unikać. Zamiast nich sięgnij po chipsy warzywne własnej roboty albo świeże orzechy.

  1. Czego się napijesz?

Alkohol niestety szkodzi cukrzykowi. Słodkie drinki, piwa i wódki to napoje zakazane. Dopuszcza się picie niewielkich ilości wytrawnego wina. Można postawić też na opcję bezalkoholową. Rekomenduje się spożywanie soków warzywnych, herbaty ziołowe lub lemoniadę bez cukru.

grillowania

  1. Desery dopasowane do diety cukrzyka

Polecane są ciasteczka dla diabetyków, pieczone jabłka z cynamonem i samodzielnie przygotowane pralinki czekoladowe o niskim indeksie glikemicznym. Kakao, ksylitol i olej z pestek winogron miesza się, masę dzieli na małe kuleczki, a następnie zamraża. Z kolei lody to cudowny przysmak na upały. Jogurt naturalny zmiksuj z owocami i ksylitolem. Mieszaninę schowaj do zamrażarki.

Wakacyjne grillowanie z rodziną i znajomymi może być smaczne i przyjemne, mimo ograniczeń wynikających z diety przeznaczonej dla osób chorujących na cukrzycę. Nie trzeba wielu wyrzeczeń, a wprowadzone modyfikacje zagwarantują zachowanie dobrego zdrowia i cukier utrzymany na właściwym poziomie.