Zakwasy to często nieodzowny element każdego ciężkiego treningu. Potrafią być bardzo bolesne, jednak nierzadko zdarza się, że stanowią powód do satysfakcji, ponieważ są bezsprzecznym dowodem na to, że nie próżnowaliśmy. Czasem jednak potrafią także udanie zniechęcić do treningu. Jednak czym naprawdę są zakwasy? Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Zakwasy – przyczyny
Do dziś nie wiadomo w stu procentach co jest bezpośrednią przyczyną zakwasów. Jeszcze do niedawna dominował pogląd, jakoby występujący następnego dnia po wysiłku ból, spowodowany był nagromadzeniem kwasu mlekowego w mięśniach (stąd nazwa „zakwasy”), jednak dziś zdecydowana większość naukowców skłania się ku tezie, że nieprzyjemne dolegliwości związane są z powstawaniem mikrourazów w czasie wysiłku przekraczającego aktualne możliwości organizmu, co dotyczy przede wszystkim osób nieprzywykłych do regularnych ćwiczeń. Z czasem jednak ciało szybko przyzwyczaja się do większego wysiłku, podnosi się próg jego wytrzymałości, w związku z czym zakwasy pojawiają się znacznie rzadziej.
Jak zapobiegać zakwasom?
Najbardziej podstawowym sposobem na zapobieganie zakwasom jest regularna aktywność fizyczna. Możliwości ludzkiego organizmu są bardzo wysokie, czasem nawet wyższe, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Jak wspomniano wcześniej, zdrowe ciało szybko przyzwyczaja się do wysiłku, tężeje, podnosi się próg wytrzymałości, a wytrenowane, zdolne do większego wysiłku fizycznego mięśnie, po pewnym czasie są w stanie radzić sobie z większym obciążeniem, co zapobiega powstawaniu mikrourazów, a w konsekwencji także zakwasów.
Bardzo ważna jest prawidłowa i starannie przeprowadzana rozgrzewka. Niestety, bywa często lekceważona, a tylko ona jest w stanie zapewnić właściwe przygotowanie do treningu oraz ochronę przed urazami, i to nie tylko tymi w mikroskali. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie oraz przerwa po treningu, która jest niezbędna dla prawidłowej regeneracji organizmu. Istotna jest dieta bogata w białko, które nie tylko służy do budowy tkanki mięśniowej, lecz także przyczynia się do odnawiania uszkodzonych włókien. Jeżeli ból mimo wszystko wystąpi i będzie zbyt dla nas intensywny, zbawienna może okazać się ciepła kąpiel, wizyta w saunie lub naprzemienny prysznic.
Zakwasy potrafią być bardzo dokuczliwe, jednak wraz z regularnymi treningami, stopniowo powinny odchodzić w zapomnienie, dlatego też w żadnym wypadku nie powinny zniechęcać nas one do regularnych ćwiczeń, stając się dodatkowym bodźcem do pracy nad swoją kondycją i sylwetką.