Anoreksja oraz bulimia należą do grupy chorób opierających się na zaburzeniach odżywiania. Różnią się one od siebie zarówno objawami, jak i sposobami rekonwalescencji. Przed Wami artykuł dotyczący rozpoznawania symptomów tych chorób oraz sposobów kuracji leczniczych.
Anoreksja: diagnoza
Anoreksja objawia się przede wszystkim przez drastyczne zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu. Osoby z tym zaburzeniem zazwyczaj mają bardzo dużą niedowagę, jednak wciąż uważają, że powinny zrzucić kilka kilogramów. Choroba ta wiąże się z obsesyjnym liczeniem kalorii, głodówkami, czasem może mieć etap obżarstwa, a następnie wymiotów. Osoba z anoreksją unika jedzenia w towarzystwie, bardzo często rozmawia o jedzeniu, jest skrajnie niezadowolona ze swojego wyglądu. Bardzo częstym objawem jest przyjmowanie wielu tabletek na odchudzanie oraz katowanie się ćwiczeniami ponad siły. Wszystkie te objawy mogą występować z różnym nasileniem, a niektóre mogą nie występować w ogóle. Wszystko zależy od chorego oraz jego stylu życia, a także przyczyn choroby.
Bulimia: diagnoza
Bulimię utożsamiamy z momentami obżarstwa przeplatanymi z wywoływaniem wymiotów. Jest w tym sporo prawdy, ale to nie jedyne objawy tej choroby. Osoba chora na bulimię może być zarówno bardzo szczupła, bardzo otyła albo posiadać jakąkolwiek inną sylwetkę. Chory nie akceptuje swojego wyglądu i bardzo często otoczenie nie rozumie jego problemu albo go nie zauważa. Bulimia może przyjmować również elementy charakterystyczne dla anoreksji, gdy chory nadużywa wysiłku fizycznego, stosuje środki przeczyszczające i inne diety cud. Może objawiać się drastyczną zmianą nawyków żywieniowych, a nawet depresją. Chory może odczuwać częste bóle brzucha, głowy, a także może stale odczuwać zimno.
Bulimia i anoreksja: leczenie
Obie choroby powinny być przede wszystkim leczone poprzez terapię z psychologiem lub psychiatrą. Choroby te są bowiem silnie umotywowane psychologicznie i niemożliwe jest powrócenie do zdrowia bez tego aspektu. Specjalista pomaga choremu wypracować zdrową relację z jedzeniem i wypracować rozwiązania problemów i traum, które mogły spowodować jej powstanie.
Oprócz tego osoba chora na anoreksję będzie musiała mieć stopniowo podnoszoną wagę ciała poprzez przyjmowanie odpowiednich zbilansowanych i zdrowych pokarmów. Nie można wymagać od chorego, że nagle będzie jeść normalnie. Zarówno terapia, jak i zmiana nawyków żywieniowych może potrwać trochę czasu. Osoba chora na bulimię bądź anoreksję może zmagać się z niektórymi problemami chorobowymi przez całe życie.
Bulimia oraz anoreksja mają wpływ na pogorszenie się zdrowia osoby z zaburzeniami. Najczęstsze z nich to zniknięcie bądź zaburzenia cyklów miesiączkowych, odwodnienia, zburzenia układu pokarmowego, pogorszenie się stanu skóry i włosów, a nawet pojawienie się problemów z zębami. Obie choroby są chorobami związanymi z psychiką człowieka, dlatego zarówno objawy, jak i powody zapadnięcia na nie są inne u każdej osoby.