Hormony odpowiadają za równowagę w organizmie pod każdym kątem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem narządów skutkują zmniejszonym lub zwiększonym poziomem produkcji danego hormonu, co ma wpływ na zaburzenie tej równowagi. Dowiedz się podstawowych rzeczy o zaburzeniach hormonalnych i sprawdź, czy któryś z objawów dotyka i ciebie.
Najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych
Zaburzenia hormonalne objawiają się na wiele sposobów, w zależności od tego, jakiego gruczołu dotykają. U kobiet najczęściej są to problemy z regularnością cyklu miesiączkowego, a nawet problemy z zajściem w ciążę. U mężczyzn do bardzo częstych objawów zalicza się problemy z erekcją. Oprócz tego oznakami zaburzenia równowagi hormonalnej mogą być: zmienny nastrój, trądzik i zmiany skórne, w tym przebarwienia oraz zaczerwienienia, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, nadmierne owłosienie czy spadek libido. Jeśli zauważasz u siebie któryś z tych objawów i wykluczasz negatywny wpływ stylu życia i diety, najlepiej od razu udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania.
Badania na tarczycę
Badania hormonalne powinniśmy wykonać przede wszystkim wtedy, gdy istnieje podejrzenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy – badamy wtedy: poziom wolnych hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny) oraz poziom TSH (hormonu tyreotropowego produkowanego przez przysadkę mózgową i odpowiedzialnego za wydzielanie przez tarczycę wolnych hormonów). Jeśli na podstawie tych wyników, lekarz stwierdza, że występują zaburzenia w pracy tarczycy, otrzymamy skierowanie do specjalisty-endokrynologa, który dobierze leczenie.
Zaburzenia hormonów płciowych
Oprócz problemów z tarczycą, mogą występować zaburzenia hormonów płciowych, takich jak: testosteron, prolaktyna (jej nadmiar u kobiet wpływa na zaburzenia miesiączkowania i tym samym problemy z zajściem w ciążę, natomiast u mężczyzn na obniżenie libido, zaburzenia płodności i powiększone gruczoły piersiowe), progesteron, estrogen, folitropina (FSH) i lustropina (LH). Dwa ostatnie to tzw. gonadotropiny, których głównym zadaniem jest produkcja estrogenu i progesteronu przez jajniki oraz regulacja cyklu miesięcznego.
Wszystkie z tych hormonów, w większym lub mniejszym stopniu, występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, mimo regularnych stosunków płciowych bez zabezpieczenia, podczas wizyty u ginekologa powinny zostać zlecone badania wyżej wymienionych hormonów.
Problemy ze skórą i nadmiernym owłosieniem
Zmiany trądzikowe na twarzy, dekolcie oraz plecach to bardzo częsty objaw zaburzeń hormonu jakim jest prolaktyna. Natomiast wszelkie przebarwienia skóry to prawdopodobnie efekt nieprawidłowego poziomu estrogenu – dochodzi wtedy do produkcji barwnika odpowiedzialnego za plamy na cerze. Skutkami nadmiaru androgenów – męskich hormonów – jest zbyt wysoka produkcja łoju, zalegającego w porach skóry, ale też jest to nadmierne owłosienie u kobiet, tzw. hirsutyzm – w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn pojawiają się ciemne włoski.
Zaburzenia hormonalne mogą objawiać się na naprawdę wiele sposobów, dlatego zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, w czym tkwi problem.