Poduszka ortopedyczna pozwala ułożyć kręgosłup w prawidłowej pozycji, co przekłada się na odpowiednią regenerację mięśni po całym dniu i zdrowy wypoczynek. Dobroczynne działanie akcesorium wiąże się z jego odpowiednim wyprofilowaniem oraz użyciem starannie wyselekcjonowanych tworzyw. Aby wybrać najlepszy model dla siebie, poznaj rodzaje materiałów stosowanych do produkcji poduszek.
Pianka poliuretanowa
Pianki poliuretanowe bardzo często wykorzystuje się w meblarstwie, m.in. wykonuje się z nich materace. Popularne tworzywo wyróżnia niska cena, trwałość, a także odporność chemiczna i fizyczna.
Pianka wiskoelastyczna
Ulepszonym typem pianki poliuretanowej jest pianka wisokoelastyczna. Materiał o nieregularnej strukturze ma zwiększoną sprężystość i gęstość oraz gładką fakturę. Duża elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie i dobra przepuszczalność powietrza to najważniejsze zalety tworzywa. Poduszki ortopedyczne wyprodukowane z pianki wiskoelastycznej gwarantują optymalne podparcie dla głowy i karku, co sprawia, że ich użytkowanie zapewnia wyjątkowy komfort. Innowacyjny rodzaj pianki wiskoelastycznej, pianka visco, to materiał termoplastyczny. Doskonale dopasowuje się do naszego ciała pod wpływem ciepła, dbając o maksymalne odprężenie w trakcie snu. Innym unowocześnionym typem pianki wiskoelastycznej jest Mindfoam, zwana też leniwą pianką, Dostosowuje się ona do anatomicznych krzywizn, skutecznie podpierając kręgosłup. Poprawia krążenie, pozwala mięśniom rozluźnić się i nie powoduje alergii.
Pianka Viscomind
Pianka typu memory zastosowana w poduszce zapewnia przyjemny efekt otulenia. Otwory w strukturze tworzywa poprawiają przewiewność. Materiał idealnie modeluje się pod wpływem nacisku i ciepła. Dopasowuje się do kształtu głowy i ramion. Gdy pianka memory nie ma styczności z ciałem, łatwo wraca do pierwotnego kształtu.
Naturalny wkład
Aktualnie na rynku można nabyć zarówno poduszki ortopedyczne wyprodukowane z tworzyw sztucznych, jak i te z wypełnieniem naturalnym. Dostępne są m.in. wkłady puchowe, z pierza, jedwabiu, wełniane, z orkiszu, gryki, łusek prosa, z lnu, zielonej herbaty albo bambusowe. Materiały naturalne kosztują więcej niż ich syntetyczne odpowiedniki.
Rodzaje poduszek ortopedycznych
Poduszki dzieli się nie tylko ze względu na typ użytego w nich tworzywa, ale również z powodu ich rozmaitych zastosowań. Poduszki turystyczne o kształcie podkowy utrzymują wygodną pozycję szyi i głowy w trakcie podróży. Trójkątne modele klinowe przydają się przy łagodzeniu dolegliwości związanych z refluksem. Poduszki ortopedyczne lędźwiowe o półksiężycowatej formie unieruchamiają dolną część kręgosłupa, pomagając utrzymać prawidłową pozycję podczas siedzenia. Poduszki kolanowe o kształcie klepsydry, po umieszczeniu między nogami, unoszą dolną część ciała, pozwalając przybrać wygodną i prawidłową pozycję boczną w czasie snu. Modele ortopedyczne typu „półwałek” mają najbardziej wszechstronne funkcje. Używa się ich do podpierania szyi, kręgosłupa, wspomagania kolan i redukowania napięć mięśniowych.
Poduszki ortopedyczne o różnych kształtach i zastosowaniach wykonuje się z pianek wiskoelastycznych, viscomind, termoplastycznych, tzw. pianek leniwych oraz materiałów naturalnych. Dobór odpowiednich tworzyw przekłada się na komfort użytkowania i skuteczne przeciwdziałanie problemom z układem kostnym i mięśniami.
Jeśli szukasz akcesoriów do swojej sypialni, sprawdź poduszki ortopedyczne w centrummateracy.com.