Wzdęcia to popularna przypadłość wśród kobiet, niestety też bardzo uciążliwa. Nie tylko sprawiają poczucie dyskomfortu, ale także skutecznie psują wszystkie efekty diety i treningów. Co z tego, że masz płaski, wyćwiczony brzuch, skoro wzdęcia często powodują, że przypominasz napompowany balon albo pierwszy trymestr ciąży? Na szczęście istnieją sposoby, by łagodzić te dolegliwości, a czasem nawet całkowicie ich uniknąć. 

Skąd się biorą wzdęcia?

Kwestia wzdęć okazuje się dość skomplikowana z uwagi na ich bardzo zróżnicowane przyczyny. Trudno wskazać jeden, a nawet kilka głównych powodów, dla których układ trawienny reaguje w ten sposób. Wśród najbardziej powszechnych wymieniamy:

  • ciężkostrawne produkty – na przykład rośliny strączkowe, cebula, gruszki, jabłka, kapusta, brokuł, kalafior, brukselka, gazowane napoje
  • nietolerancje pokarmowe – przede wszystkim nietolerancja laktozy
  • choroby układu pokarmowego – różne schorzenia wymagające konsultacji lekarza
  • stres – często pomijany czynnik, ale nie mniej istotny

Jak zapobiegać wzdęciom

Lepiej dmuchać na zimne, zatem uważaj na to, co jesz i jak jesz, zanim problem się pojawi. Przede wszystkim należy wyłączyć z diety wyżej wymienione produkty wzdymające albo zdecydowanie ograniczyć ich ilość. Czasem może pomóc obróbka termiczna, przyprawienie potrawy ziołami wspomagającymi trawienie, na przykład majerankiem, a także rozdrobnienie pokarmu. Równie duże znaczenie ma sposób jedzenia. O ile to możliwe, postaraj się znaleźć czas na spokojne spożycie posiłku, przeżuwaj powoli i dokładnie. Unikaj też stresu w ciągu dnia, gdyż twoje jelita są bardzo wrażliwe na napięcia. Dyskomfort może dodatkowo wzmagać obcisła odzież, dlatego lepiej wybierać luźne i wygodne ubrania.

Jak pozbyć się wzdęć

Jeśli jednak wzdęcia już się pojawiły, możesz spróbować zniwelować dolegliwości na kilka sposobów. Tradycyjna miętowa herbata powinna pomóc, dobrze sprawdzi się też napar z kopru włoskiego. Wszelkie działania rozluźniające, jak ciepłe okłady, kąpiel albo masaż brzucha, także mogą przynieść pewne efekty. Tak samo dobrze wpływa aktywność ruchowa – nie musisz od razu robić intensywnego treningu, wystarczy spacer. Zawsze możesz sięgnąć też po łagodne środki farmakologiczne, które ułatwiają trawienie albo usuwają pęcherzyki gazu w jelitach.

Słuchaj siebie

Ponieważ każdy organizm jest inny, nie da się znaleźć uniwersalnego przepisu na płaski brzuch bez wzdęć. Najważniejsze to obserwować swoje reakcje na spożywane produkty i wybierać działania zapobiegające, które sprawdzają się najlepiej dla ciebie. Może to zająć trochę czasu, ale tylko tak nauczysz się prawidłowo dbać o swój układ pokarmowy.