Bolesne skurcze nóg to problem, który niejednokrotnie spotkał każdego sportowca. Tego typu objaw występuje także u osób ze sportem niemających nic wspólnego. Podpowiadamy, jakie czynniki wpływają na powstawanie skurczy kończyn dolnych oraz jak z nimi walczyć.

Czym są i gdzie występują skurcze?


Skurcze nóg to jeden z najpopularniejszych mikrourazów polegających na nieoczekiwanej zmianie długości i napięcia mięśni kończyny dolnej. Skurcze najczęściej występują w łydkach, ale zdarza się również, że tego typu objaw występuje w mięśniach uda. Tak bardzo bolesne dla nas skurcze utrzymują się od kilku do kilkudziesięciu sekund i towarzyszą nam podczas odpoczynku. Częstym przypadkiem jest również skurcz, który łapie sportowców podczas długotrwałego wysiłku. Regularne skurcze mogą stanowić objaw chorób na tle ruchowym, metabolicznym, neurologicznym i krążeniowym. W jakich sytuacjach pojawiają się skurcze?

Dlaczego dręczą nas skurcze – przyczyny ich powstawania

Jedną z najpopularniejszych przyczyn powstawania skurczy nóg jest nieprawidłowa dieta. Jeśli nasz codzienny jadłospis jest ubogi w mikroelementy, narażamy się na liczne i bolesne skurcze kończyn dolnych. Aby im zapobiec, należy spożywać dużo wapnia i magnezu. Solidna dawka potasu i jonów sodu pomoże nam w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego. Popularną przyczyną skurczy jest również odwodnienie. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie źle wpływa na wiele procesów metabolicznych. Powodem, przez który łapią nas skurcze, może być również utrata elektrolitów. Sprzyja jej przede wszystkim alkohol, ale także leki przeczyszczające. Negatywnie na nasz organizm wpływa wysoka ilość kofeiny, którą spożywamy w kawie i napojach energetycznych.

Oprócz tego, wśród przyczyn powstawania skurczy nóg znajduje się także zmęczenie i przetrenowanie ciała. Długotrwały wysiłek powoduje zwiększone stężenie wydzielania m.in. adrenaliny, jednocześnie ograniczając produkcję insuliny. Przeciążenia fizyczne powodują również mikrouszkodzenia włókien mięśniowych – one także mogą być przyczyną skurczu. Co więcej, na skurcze narażone są osoby z siedzącym lub stresującym trybem życia.

Jak w domowy sposób powalczyć ze skurczami?

Jeśli silne skurcze nóg występują u nas regularnie, warto pomyśleć nad wizytą u specjalisty. Odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne zminimalizuje częstotliwość skurczu. Zdarza się jednak, że tego typu zjawisko występuje bardzo sporadycznie. Wówczas ze skurczami możemy walczyć domowymi sposobami. Wzbogacenie diety o potas (banany, pomidory), wapń (nabiał) oraz magnez (orzechy) wsparte odpowiednim nawodnieniem organizmu (dla osoby dorosłej minimum dwa litry wody dziennie) powinno skutecznie poradzić sobie ze sporadycznymi skurczami.

Warto również zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dobrą praktyką będą także ciepłe kąpiele, noszenie wygodnego obuwia oraz unikanie długotrwałych pozycji stojących, siedzących, a także nienaturalnych ułożeń kończyn dolnych.