Różne dolegliwości bólowe pleców, kręgosłupa, stawów czy nóg mogą wynikać z nieprawidłowego ułożenia stóp podczas chodzenia. Mimo że u osoby dorosłej ciężko będzie trwale skorygować wszelkie wady postury i stóp, to dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej postawy, i w konsekwencji – zniwelować występujący ból.

W artykule dowiesz się jakie wkładki ortopedyczne wybrać oraz jak przebiega procedura ich dopasowywania, by wybrane wkładki przyniosły zamierzone efekty zdrowotne – bo tylko te prawidłowo dobrane będą naprawdę użyteczne.

Kiedy wkładki ortopedyczne mogą okazać się pomocne?

Wszelkiego rodzaju korekcyjne wkładki do butów pomogą niwelować skutki wad ułożenia stóp, ale także nieprawidłowości samej postawy. Wkładki ortopedyczne są zalecane m.in. w przypadku stwierdzonej kifozy piersiowej czy lordozy. Mimo, że stała korekcja nieprawidłowości u osób dorosłych za pomocą wkładek może być trudna( wszelkie problemy postawy u dorosłych jest dużo trudniej niwelować niż u dzieci), to chodzenie przy ich pomocy może chwilowo korygować postawę i uśmierzać występujący ból. Szeroki wybór wkładek ortopedycznych można znaleźć tutaj https://salonzdrowia.com.pl/k/zdrowe-stopy/wkladki-ortopedyczne-zdrowe-stopy/. Należy pamiętać, że tylko odpowiednio dobrane wkładki korekcyjne przyniosą zamierzony efekt, dlatego przed zakupem powinniśmy koniecznie skorzystać z porady specjalisty.

Wkładki ortopedyczne do butów – od czego zacząć?

Do wyboru odpowiednich wkładek ortopedycznych powinniśmy podchodzić z głową. Zdecydowanie nie należy tego robić „na czuja”, bowiem te, które na pierwszy rzut oka wydają się właściwe, mogą nie być dla nas dobre. Chcąc wyposażyć się we wkładki korekcyjne, pierwsze kroki powinniśmy skierować do odpowiedniego specjalisty, który oceni naszą postawę i ewentualne wady ułożenia stóp.

Całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie można wykonać u każdego podologa, fizjoterapeuty lub ortopedy. Zdiagnozuje on wszelkie wady stóp – jak płaskostopie czy zespół stopy wrażliwej – i doradzi przy wyborze odpowiedniej wkładki ortopedycznej, która pomoże niwelować bólowe skutki schorzenia.

Czy zawsze można nosić wkładki ortopedyczne?

Dzisiejsze wkładki ortopedycznie nie wymagają noszenia specjalnego obuwia korekcyjnego, które większości z nas kojarzy się z ciężkimi i kanciastymi butami. Odpowiednio dobrane wkładki bez problemu będzie można dobrać do każdego rodzaju obuwia, co pozwoli nam dopasować się do m.in. do panującego w pracy dresscode’u – większość wkładek można nosić także w butach na wysokim obcasie.

W przypadku konieczności zmiany obuwia na inne, możemy przełożyć wkładki z jednych butów, do drugich – dzięki powyższemu, codzienne korzystanie z wkładek ortopedycznych będzie niemal niezauważalne, i zupełnie „nieinwazyjne” dla dotychczasowych przyzwyczajeń obuwniczych – pozwolą pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych i zniwelują wady postawy, a przy tym zostaną niemal niezauważalne w codziennym użytkowaniu.

Wkładki ortopedyczne pomogą nam pozbyć się dolegliwości bólowych na co dzień, pamiętaj jednak aby ich zakup skonsultować ze specjalistą. W innym przypadku dobieranie i kupowanie wkładek na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.