Witaminy i składniki odżywcze są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Każda z nich jest równie ważna, jednak o wielu niestety zapominamy. Witamina K jest właśnie jedną z tych zapomnianych, których niedobór może przysporzyć wielu poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jakie spełnia funkcje w organizmie i gdzie ją znaleźć.

Ogromna rola witaminy K

W skład witaminy K wchodzą witaminy: K1, K2 i K3 – wszystkie rozpuszczalne w tłuszczach, co oznacza, że tłuszcz jest niezbędny do wchłaniania tego związku chemicznego. Najważniejszą rolę odgrywa w procesie krzepnięcia krwi, ponieważ wpływa na produkcję w wątrobie protrombiny – bez niej krew nie krzepnie lub krzepnie bardzo wolno. Każdy wie, jak ważne dla układu kostnego są wapń i witamina D, jednak zapomina się o właściwościach witaminy K, która jest fundamentalna dla odpowiedniej mineralizacji kości i działania niektórych białek.

Ważna już od urodzenia

Witamina K szczególne znaczenie ma dla noworodków. Są one narażone na jej niedobór, gdyż w czasie ciąży witamina ta ma ograniczone możliwości przechodzenia przez łożysko. Bifidobakterie w jelicie grubym, które u dorosłych odpowiedzialne są za produkcję witaminy K, u noworodków nie mają tej zdolności. Podobnie z dziećmi karmionymi piersią – pokarm matki ma bardzo niską zawartość tego związku. Ze względu na duże prawdopodobieństwo niedoboru u dzieci, są one bardziej narażone na krwawienia.

Gdzie znaleźć można witaminę K?

Występuje ona m.in. w zielonych warzywach liściastych (tylko tych, które wytwarzają chlorofil!), np. brokuły, rzepa, brukselka, kalafior, kapusta, szpinak, sałata, natka pietruszki. Oprócz tego znaleźć ją można w jajkach, serze, wątróbce, orzechach, soi i niektórych olejach roślinnych. Bardzo bogate są w nią owoce i warzywa takie jak: awokado, truskawki, pomidory, brzoskwinie oraz groszek. Jeśli w diecie nie ma wystarczającej ilości witaminy K, to warto zaopatrzyć się w suplementację i przyjmować ją w tabletkach, np. sprawdź wybór witamin w sklepie internetowym fit-zone.

Jak rozpoznać u siebie niedobór?

Niedobór każdego składnika odżywczego można poznać po specyficznych objawach związanych z jego funkcją w organizmie. Niewystarczającą ilość witaminy K poznasz m.in. po:

  • Długie gojenie się ran i większe ich krwawienie,
  • Siniaki nawet po lekkim uderzeniu,
  • Bardzo obfite miesiączki,
  • Częste krwawienie z nosa,
  • Biegunki,
  • Kruche i łamliwe kości,
  • Choroby krwotoczne u niemowlaków.

Po zauważeniu u siebie tych objawów, warto udać się do lekarza i zrobić badania. Czasem wystarczy zmiana diety i wzbogacenie jej o produkty bogate w witaminę K, aby uzupełnić niedobory. W niektórych przypadkach lepiej wspierać się suplementami, jednak należy zadbać o ich odpowiednią dawkę, aby nie przyczynić się do hiperwitaminozy, czyli nadmiaru.

Prawidłowa suplementacja często jest kluczowa, szczególnie u osób niedbających o zbilansowaną, bogatą w witaminy dietę. Nie można zapominać, że tak jak roślina potrzebuje wody, tak człowiek potrzebuje witamin i składników mineralnych, aby prawidłowo funkcjonować.