Częstokroć nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest, by każdego dnia spożywać produkty bogate w witaminy. Brak witamin prowadzi do osłabienia, gorszego samopoczucia oraz do hipowitaminozy, a w konsekwencji do awitaminozy. Być może brzmi to niegroźnie, jednak należy zdać sobie sprawę z konsekwencji tych schorzeń. Czym grozi awitaminoza witaminy C? Chyba nie zdajesz sobie z tego sprawy?

Brak witaminy C w organizmie człowieka prowadzi do wypadania zębów, krwawienia z błoń śluzowych, utraty odporności, częstych i nasilających się bólów stawowo-mięśniowych, a także do szkorbutu, zaburzeń neurologicznych, depresji, osteoporozy czy martwicy dziąseł. Chyba każdy z nas chciałby uniknąć takiej serii chorób. Jak mówią – chcieć to móc. Wystarczy jedynie wzbogacić swoją dietę o produkty, które zawierają duże ilości witamin, w tym witaminy C. Należy więc jeść produkty takie jak: owoce czarnej porzeczki, papryka (czerwona i zielona), szpinak, truskawki, poziomki, cytryny, pomarańcze czy pomidory. Dzięki spożywaniu tych owoców/warzyw w odpowiednich proporcjach możemy wzbogacić nasz organizm w tak potrzebną dla nas witaminę C.

Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku, bardzo istotnych funkcjach witaminy C. Przede wszystkim, łagodzi ona objawy przeziębienia, wspomaga wchłanianie żelaza (szczególnie istotne dla osób cierpiących na anemię) i manganu, jest ważnym składnikiem podczas produkcji przeciwciał, ma działania antyalergiczne, obniża cholesterol i przyspiesza gojenie się ran. Co więcej, witamina C jest niezwykle ważna dla każdego cukrzyka, gdyż reguluje poziom cukru we krwi. Warto również dodać, że witamina C jest bardzo cenionym lekarstwem podczas walki z infekcjami układu moczowego.

Wydawać by się mogło, że witamina C to coś, co znamy od bardzo dawna. Jednakże dziś, widzimy, że nie znamy jej wszystkich funkcji, skutków niedoboru. Nawet specjaliści, nie odkryli jeszcze całej tajemnicy związanej z witaminą C. Wiadomo jedynie tyle, że jest ona niezastąpiona, szczególnie podczas jesiennych czy zimowych dni, kiedy występuje większe ryzyko choroby.

Pamiętaj, w każdej aptece istnieje możliwość zakupu tej witaminy. Co więcej, jest ona dostępna w całkiem korzystnej cenie, dlatego nie czekaj na moment, kiedy okaże się, że cierpisz na niedobór witaminy C, bądź na czas, kiedy zacznie „brać” Cię przeziębienie. Regularnie, jednakże w odpowiednich dawkach, staraj się dostarczać swojemu organizmowi witaminę C. Pamiętaj – witamina C Twoim obrońcą!