Jaskra jest niezwykle groźną chorobą oczu, drugą najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku na świecie. Jej przyczyny nie są do końca poznane, często przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest regularne badanie wzroku, ponieważ skutki nieleczonej jaskry mogą być tragiczne.

Jaskra ? przyczyny i skutki

Jak już wspomniano wcześniej, nie do końca znana jest geneza rozwoju jaskry. Najczęściej jej powstanie związane jest ze zbyt wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. Jednak przyczyny bywają bardziej złożone. Jej niezahamowany poprzez podjęcie właściwego leczenia rozwój, prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a w konsekwencji do pogorszenia lub całkowitej utraty wzroku. Sprawdź też artykuł o tym, jak dbać o oczy, pracując przy komputerze.

Jaskra ? objawy i grupy ryzyka

Jaskra przebiega czasami bezobjawowo, jednak zdarza się także, że zwiastuje ją światłowstręt, ból oka, widzenie w tzw. aureoli, kół lub mroczków przy źródłach światła. Charakterystyczne jest często to, że u chorego najpierw zanika obraz tego, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia.

Zauważyć można, że istnieją grupy ludzi, u których jaskra występuje częściej niż u innych. Do grup podwyższonego ryzyka należą:

  • osoby, u których jaskra występowała w rodzinie,
  • cukrzycy,
  • osoby z krótkowzrocznością, u których wada wynosi poniżej 4 dioptrii,
  • osoby z wysokim ciśnieniem,
  • cierpiący na miażdżycę,

Jeżeli należysz, do którejś z tych grup, powinieneś uważać w sposób szczególny i regularnie badać swój wzrok.

Jaskra ? leczenie

Jaskrę leczy się kilkoma sposobami uzależnionymi od je typu i stopnia zaawansowania. Zazwyczaj stosuje się specjalne krople do oczu, które obniżają ciśnienie w gałce ocznej. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, który ma za zadanie wymienić zbyt dużą soczewkę na płaską soczewkę sztuczną lub wykonać sztuczny odpływ w oczach, w których powstało trwałe zarośnięcie szczeliny kąta.

Nieleczona jaskra wiąże się z powstawaniem fatalnych, nieodwracalnych skutków, dlatego w jej przypadku szczególnie istotne są regularne badania i natychmiastowe podjęcie leczenia.