Staw skokowy to jeden z bardziej skomplikowanych stawów i co za tym idzie – najbardziej narażonych na wszelkie kontuzje. Łączy kość podudzia ze stopą i zapewnia szeroki zakres ruchów, do tego pracuje niemal bez przerwy. Potrafi być zmorą ludzi uprawiających wszelkie sporty – nieprawidłowo przeprowadzona rozgrzewka lub jej brak, zbyt ciężkie ćwiczenia, czy ruchy za bardzo przeciążające staw, mogą bardzo łatwo doprowadzić do jego urazu.

Urazy stawu skokowego – jak należy postępować?

W przypadku nawet najmniejszego podejrzenia urazu stawu skokowego należy skontaktować się ze z lekarzem specjalistą. Wiele kontuzji może zachowywać się w sposób bardzo zdradliwy –  ból może ustępować po przeprowadzeniu rozgrzewki lub nie nasilać się w ogóle. Ta podstępna cecha może występować nawet w przypadku złamań – nie zawsze pojawia się duży ból i obrzęk, który alarmuje do podjęcia działań.

W skrajnych przypadkach, po ustąpieniu pierwszego, lekkiego bólu, osoba może nawet nie być w świadomości, że ma złamany staw skokowy. Dlatego wczesna diagnoza jest bardzo ważna, bowiem zaniedbane kontuzje mogą się mścić w przyszłości.

Ważna jest właściwa stabilizacja stawu skokowego po urazie.

Nieustabilizowana i nieleczona kontuzja może przyczynić się do powstawania większych wad stawu skokowego. Brak odpowiedniego leczenia może sprawić, że w przyszłości nasz staw skokowy będzie jeszcze bardziej narażony na kolejne urazy – w tym na złamania – w późniejszym wieku może to prowadzić do powstawiania zmian zwyrodnieniowych w stawie skokowym.

Warto skonsultować się ze specjalistą – postawi on odpowiednią diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Prawie zawsze konieczne będzie skorzystanie z odpowiedniego stabilizatora lub ortezy stawu skokowego, która zapewni odpowiednią stabilizację i odpowiednie warunki do regeneracji. Duży wybór ortez stawu skokowego można znaleźć pod tym linkiem – https://salonzdrowia.com.pl/k/ortezy-stabilizatory-opaski-pasy/staw-skokowy/.

Stabilizator stawu skokowego – o czym należy pamiętać?

Tak jak przy wyborze stabilizatorów innych stawów, tak przy stawie skokowym najważniejszy jest wybór odpowiedniego rozmiaru ortezy. Zbyt ciasno dobrany stabilizator mimo że faktycznie unieruchomi staw, może utrudnić przepływ krwi w kontuzjowanym miejscu, a co za tym idzie – wydłużyć okres wymagany do rekonwalescencji lub wręcz ją uniemożliwić.

Prawidłowo dobrana orteza to taka, która zapewnia odpowiednią stabilizację, idealnie unieruchamiając kończynę, jednocześnie nie utrudniając przepływu krwi – bo ten jest niezwykle ważny. W niektórych przypadkach dodatkowo stosuje się specjalne opaski kompresyjne, które dodatkowo stymulują przepływ krwi i przyśpieszają gojenie.

Staw skokowy to jeden z najważniejszych i najbardziej narażonych na urazy stawów. Umożliwia nam poruszanie się, a co za tym idzie – pracuje niemal bez przerwy, przez cały dzień. Wiele z jego kontuzji może nie ujawniać się od razu, dlatego w przypadku ich podejrzenia należy skontaktować się ze specjalistą. Warto o tym pamiętać, bowiem nieleczone urazy stawu skokowego mogą doprowadzić do większych problemów w przyszłości.