Detoksy to obecnie bardzo popularne rodzaje diet oczyszczających, które przy okazji powinny pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Krótki czas, który spędzamy na tej diecie  – zwykle od kilku dni do kilku miesięcy – sprawia, że różnego rodzaju detoksy staja się coraz bardziej popularne. Po tym czasie obiecują spektakularne efekty w wyglądzie oraz samopoczuciu. Przedstawiamy tekst w którym, na widelec bierzemy sposób żywienia wykluczający produkty z dużą zawartością cukru. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie niejasności związane z taką dietą.

Detoks – co to jest?

Źródło tego angielskiego słowa podpowiada, że jest to odtrucie lub odwyk. Polega na całkowitym wyeliminowaniu jakiegoś składnika czy produktu z naszej diety, na czas określony. Podczas detoksu rezygnujemy z czegoś, aby oczyścić organizm i uniezależnić się od jakiegoś produktu, bez którego nie możemy żyć.

Nie należy postrzegać detoksu jako oczyszczania ciała z toksyn. Jest to bardzo popularne, aby poddawać się takiej terapii poprzez diety sokowe czy warzywne, jednak z punktu widzenia naszej biologii całkowicie bez znaczenia. Nasz organizm na co dzień oczyszcza się samodzielnie, poprzez proste czynności fizjologiczne, których nazw nie trzeba tu przytaczać. W ekstremalnych sytuacjach są to również wymioty bądź gorączka, gdy przeciwnik jest stosunkowo silny. Czasem organizm potrzebuje interwencji lekarzy i antybiotyków. W pozostałych przypadkach detoks, który zastosujemy, będzie miał większe znaczenie dla naszej psychiki a niżeli ciała.

Czym jest cukier

Najpopularniejszym rodzajem detoksu i jednym z niewielu, który może faktycznie polepszyć twoje zdrowie, jest rezygnacja z cukru. A właśnie, co to jest cukier?

Cukier spożywczy, czyli ten w cukierniczce, to cukier przemysłowy produkowany z buraków cukrowych bądź trzciny cukrowej. Znajduje się on wielu produktach, które codziennie kupujemy w sklepie, nawet jogurtach, chlebie czy mięsie, ponieważ podkręca smak potraw oraz przedłuża ich okres przydatności do spożycia. Taki rodzaj cukru nie ma żadnych pozytywnych właściwości, jednak organizm bardzo szybko uzależnia się i odstawienie go może wiązać z bardzo negatywnymi skutkami.

Jednak to nie wszystko, chemicy powiedzą, że cukier to węglowodany. A te zaś dzielą się na proste oraz złożone. Aby nie komplikować skomplikowanej materii, warto rozróżniać naturalnie występujące rodzaje cukrów, które są owocach i warzywach czy produktach mlecznych od tych przetworzonych. Pierwszy rodzaj szkodzi jedynie w znacznym nadmiarze, natomiast drugi rodzaj nie jest potrzebny twojemu organizmowi nawet w najmniejszych ilościach.

Detoks cukrowy: wady i zalety

Decydując się na detoks cukrowy, nie musisz rezygnować z cukrów pochodzenia naturalnego, chyba że wymaga tego dyspozycja lekarza. Zdrowi ludzie, którzy jedynie chcą polepszyć jakość swojej diety, powinni zmniejszyć ilość cukru przemysłowego w swoich posiłkach. Nie ma potrzeby rezygnacji z ulubionych owoców czy produktów zbożowych, ze względu na zawarty w nich cukier naturalnego pochodzenia.

A zalet z ograniczenia sacharozy jest bardzo wiele. Po pierwsze, może zmniejszyć nam się apetyt i przestaniemy pochłaniać zbyt duże ilości jedzenia. Przestaniemy mieć zachcianki na słodycze tuż po posiłku. Zminimalizujemy możliwość wystąpienia wielu chorób w tym cukrzycy, otyłości czy nadciśnienia. Poprawimy wydolność swojego organizmu. Będziemy bardziej skoncentrowani i lepiej będzie się nam odpoczywało. Stanie się tak, ponieważ uzależnienie od cukru chemicznego jest na tyle duże, u większości ludzi, a ilość w naszym pożywieniu znaczna, że organizm zamiast być obciążony redukcją negatywnego wpływu na nasz organizm, będzie dodatkowo wspierany zdrową dietą.

Jeśli chodzi o wady, mogę wymienić jedynie dwie, które w dodatku są przejściowe i nie u wszystkich wystąpią. Po pierwsze, przez pierwsze tygodnie, o ile całkowicie wyeliminujesz cukier, mogą pojawić się bóle głowy, ponieważ organizm będzie czuł się jak przy odstawieniu narkotyku. Po drugie, wiele naszych ulubionych potraw, z którymi wiążemy wspomnienia, jest z cukrem, zatem możemy czuć się zawiedzeni, że nie możemy ich jeść. Jednak istnieją zamienniki, dzięki którym łatwo będziesz mógł odtworzyć ulubione posiłki.