Wysypane twarze przeważnie są niemiłym wspomnieniem wieku nastoletniego. Jednak coraz więcej dorosłych ludzi zmaga się z pryszczami. Nie wiedząc, w jaki sposób się z tym uporać, szukają na własną rękę różnych metod – zmiany diety czy stosowanie różnych kosmetyków i preparatów – to nie zawsze dobre rozwiązanie. Nieestetyczne zmiany skórne powodują utratę pewności siebie i spadek własnej samooceny. Warto wybrać się do specjalisty i tam poszukać pomocy!

Trądzik młodzieńczy

“Mamo, mam pryszcza!” – większość z nas to przeżywała. Trądzik jest niezakaźną chorobą skóry, spowodowaną burzą hormonów i pojawiającą się w okresie dojrzewania. Niezmiernie istotna jest prawidłowa pielęgnacja cery, która może być wspomagana przez zabiegi kosmetyczne na trądzik. Możesz wybrać zabieg na trądzik, który jest dobrany przez specjalistę i dopasowany do indywidualnych potrzeb – https://instytutbeautyderm.pl/oferta/kosmetologia-twarz/zabiegi-przeciwtradzikowe/. Może okazać się skuteczny w leczeniu trądziku, blizn potrądzikowych, nadmiernego przetłuszczania się skóry, przebarwień i rozszerzonych porów skórnych. 

Jednak co można zrobić, jeśli wiek nastoletni już minął, a trądzik nadal z nami pozostał?

Trądzik hormonalny

Pojawia się po 25. roku życia, dlatego nazywany jest także trądzikiem dorosłych. Problem dotyka przeważnie kobiet, ponieważ spowodowany jest zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Objawia się zmianami skórnymi w postaci bolesnych krostek, wyprysków i ropnych wykwitów na całej twarzy.

Przyczyny

Głównym powodem są zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej, które powodują nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów lub wpływają na zwiększoną wrażliwość niektórych narządów na ich działanie.

Na powstawanie trądziku wpływ mają również: uwarunkowania genetyczne,nieprawidłowa dieta (wysokoprzetworzona żywność, produkty o wysokim indeksie glikemicznym), styl życia i długotrwały stres.

Hormony

Na powstawanie trądziku hormonalnego wpływają męskie i żeńskie hormony płciowe. Na tej podstawie wyróżnia się dwie odmiany:

  • Androgenny
  • Estrogenny (trądzik różowaty)

Objawy

Występujące symptomy są uzależnione od dominacji konkretnego hormonu. Są to głównie: krosty, wykwity, guziki ropne i torbiele, pryszcze, otwarte i zamknięte zaskórniki, bolesne grudki, o różnym nasileniu i miejscach występowania.

Leczenie – kroki

  • Wizyta u specjalisty – dermatolog lub endokrynolog dokonuje obrazu klinicznego oraz wywiadu, na tej podstawie zleca wykonanie badań.
  • Badania hormonalne – wyniki z krwi, poziom hormonów wydzielany przez tarczycę i przysadkę mózgową.
  • Leczenie: terapia hormonalna na trądzik – antybiotykoterapia i dodatkowe leczenie
  • Leczenie zabiegowe: skierowanie na zabiegi wykonywane przez dermatologa
  • Leczenie wspierające poprzez kosmetologię: systematycznie wykonywane, profesjonalne zabiegi na trądzik – mikrodermabrazja, laseroterapia, peelingi chemiczne – mają za zadanie wspomagać leczenie
  • Leczenie naturalnymi metodami okazuje się równie pomocne. Picie naparów z ziół takich jak fiołek trójbarwny (bratek), pokrzywa, skrzyp polny usprawnia przemianę materii, sprzyja oczyszczaniu organizmu i redukuje łojotok.

Trądzik jest chorobą, która dotyka już nie tylko młodzież. Jest to sygnał od organizmu, że coś jest nie tak. Jeśli działanie na własną rękę nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto zacząć szukać przyczyn i profesjonalnej pomocy.