Trądzik to bardzo częste schorzenie, które może wystąpić nie tylko u młodzieży, ale też dorosłych powyżej 25 roku życia oraz okresowo u kobiet po menopauzie. Problem ten dotyka ponad trzy czwarte młodzieży, ale zaledwie jedna czwarta przypadków wymaga wizyty u dermatologa.
Główne przyczyny trądziku to łojotok i nadmierne rogowacenie. Łojotok występuje w przypadku bardzo tłustej skóry. Dotyczy najczęściej tułowia oraz twarzy, a szczególnie okolic czoła i ust. Pobudzanie gruczołu łojowego w okolicach twarzy przebiega znacznie szybciej niż innych części ciała.
Trądzik można leczyć na wiele sposobów. Jedna z metod to zastosowanie antybiotyków. Jest to jednak związane z długotrwałym procesem leczenia. Można też zastosować kurację solami cynkowymi, ale na efekty trzeba dość długo poczekać. W związku z tym, że efekty są widoczne dopiero po upływie minimum sześciu miesięcy, wykorzystuje się to jako leczenie uzupełniające. Preparaty przeciwbakteryjne stosowane są zazwyczaj w przypadku trądziku zapalnego i zainfekowanego.
Obecnie na rynku znajduje się wiele produktów kosmetycznych, które mają za zadanie zwalczać trądzik, np. http://www.i-apteka.pl/product-pol-43471-ZIAJA-MED-Antybakteryjny-krem-redukujacy-tradzik-50ml.html. Ich składniki to przede wszystkim siarka mineralna, wyciągi z roślin, sole miedzi i cynku oraz hydroksykwasy. Są to produkty o słabym działaniu. Ich zadanie jest poprawa stanu skóry podczas leczenia. Kosmetyki te wykorzystuje się tez jako metody uzupełniające stosowane podczas leczenia.
To co jemy nie ma większego wpływu na trądzik, ale mimo to powinniśmy unikać niektórych produktów. Szczególnie niewskazane są czekolady sosy oraz wędliny.