Człowiek to jedno z najmniej owłosionych zwierząt. Włosy, które posiada na głowie stanowią jednak często jego wizytówkę. Niektórzy z włosów potrafią uczynić prawdziwe arcydzieło. Aby jednak tak się stało, trzeba wiedzieć jak o włosy zadbać.

Włos włosowi nierówny

Na początku wypada postawić diagnozę, która kreśli ona jaki typ włosów posiadamy, a co za tym idzie, jak najlepiej o nie dbać. Po pierwsze jakość włosów ? czy są one suche, normalne, tłuste. Po drugie ilość włosów ? czy są one gęste, średnio gęste, rzadkie. Po trzecie grubość włosów ? czy mają one gruby, średni, czy cienki charakter. Należy również odpowiedzieć sobie na pytania o ich elastyczność, uszkodzenia oraz wcześniejsze zabiegi na nich takie jak farbowanie lub rozjaśnianie. Ważną kwestię stanowią również właściwości i ewentualne choroby skóry na głowie. Gdy już postawiamy diagnozę na temat naszych włosów, powinniśmy dobrać odpowiednie kosmetyki do ich pielęgnacji.

Szampony i odżywki ? nieodłączni towarzysze

Na włosach można dokonywać różnych zabiegów, ale pamiętajmy, że właściwy szampon i właściwa odżywka to podstawa. Szampon, czyli kosmetyk myjący włosy, zawiera przede wszystkim detergent, zapach, środki lecznicze i substancje nawilżające z substancjami odżywczymi. Składniki szamponu stanowią bardzo ważny element dla pielęgnacji naszych włosów. Szamponowi powinna zawsze towarzyszyć odżywka. Odżywka to kosmetyk chroniący włosy przed uszkodzeniami j regenerujący je po uszkodzeniach. Odżywka, jak sama nazwa wskazuje, zawiera substancje odżywcze dla włosów. Systematyczne stosowanie odpowiedniego dla naszych włosów szamponu z odżywką może zdziałać wiele.

Jaki szampon i odżywka, takie włosy

Włosy suche musimy myć szamponami z dużą ilością roślinnych olejków, takimi jak arganowy, lniany, kokosowy. Włosy tego typu należy szczególnie odżywiać i oprócz odżywek z olejkami stosować jedwab i keratynę stanowiącą budulec włosów.

Włosy tłuste z kolei możemy myć szamponami bogatymi w owocowe, kwiatowe i ziołowe ekstrakty, takie jak pokrzywa, szałwia, grejpfrut. Włosy tego typu lubią odżywki roślinne, nie lubią natomiast wosku, żelu i jedwabiu do ich stylizacji.

O włosy normalne, które nie popadają w skrajności typu przetłuszczanie i przesuszanie się również należy dbać, bo w innym razie właściwa ilość łoju, którą wydzielają, może stać się mniejsza lub większa, a w efekcie wpłynąć na ich przetłuszczenie lub przesuszenie. Nie trzeba jednak pielęgnować ich na siłę, wystarczą szampony i odżywki z gliceryną, pantenolem oraz proteinami.

Włosy rzadkie ciężko znoszą stylizację, ale nie pogardzą maską regenerującą ? najlepiej myć je i odżywiać kosmetykami z substancjami wzmacniającymi oraz stymulującymi porost włosów.

Z włosami gęstymi i włosami średnio gęstymi można zaszaleć, bo stylizacja zbytnio ich nie uszkodzi, ale i tak zasługują na pielęgnację, chociażby za pomocą pianki lub kremu ? najlepiej stosować dla nich kosmetyki o właściwościach nawilżających.

Szampony i odżywki czynią cuda, jednak pamiętajmy, żeby wraz z ich stosowaniem unikać mycia włosów gorącą wodą, zabezpieczać włosy przed szkodliwymi substancjami w powietrzu i promieniowaniem słonecznym, a także nie przesadzać ze stylizacją włosów, która je niestety niszczy. Odżywkową terapię dla swoich włosów znajdziecie tutaj.