Przygotowanie do szampańskiej zabawy w przypadku osób chorujących na cukrzycę nie kończy się na zaplanowaniu kreacji, przyrządzeniu przekąsek i kupnie sztucznych ogni. Żegnając Stary Rok i świętując nadejście Nowego warto pamiętać o zasadach, dzięki którym bezpiecznie spędzimy czas imprez i fajerwerków.
Wychodzisz? Spakuj niezbędnik diabetyka
Zestaw powinien zawierać paski testowe, glukometr, peny, igły, dodatkową insulinę, glukozę, lancety oraz – jeśli używasz pompy – awaryjny zestaw infuzyjny i pena. Takie wyposażenie może okazać się przydatne w sytuacjach kryzysowych.
Częściej kontroluj glikemię
Sylwester wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, piciem napojów alkoholowych i jedzeniem słodkich, tłustych przekąsek, co powoduje wahania poziomu cukru we krwi. Dlatego koniecznie trzeba zwiększyć częstotliwość pomiarów.
Umiar we wznoszeniu toastów
Kontroluj spożywanie alkoholu. Nadmierne upojenie nie sprzyja prawidłowemu rozpoznaniu objawów hipoglikemii wywołanej przez napoje wyskokowe. Zakłócają one pracę wątroby odpowiedzialnej za przetwarzanie glikogenu w glukozę. Limity spożycia alkoholu wynoszą 20 gramów czystego alkoholu etylowego (równa się to jednej lampce wina lub butelce piwa) dla kobiet i 30 gramów dla mężczyzn. To najbezpieczniejsza ilość, jednak podczas imprezy sylwestrowej zwykle się ją zwiększa. Warto zachować rozsądny umiar. Wypicie dwóch lampek wytrawnego wina nie wpłynie na glikemię. Wódkę lub whisky zaleca się łączyć z napojami typu Sprite, by przeciwdziałać hipoglikemii. Ze względu na dużą zawartość cukru odradza się spożywanie nalewek i drinków z dodatkiem słodkich składników (syropów, smakowych wódek, soków). Przed rozpoczęciem świętowania dobrze zjeść coś tłustego. Następnego dnia należy wykonać pomiar cukru i zjeść drobną przekąskę.
Rozsądne porcje pokarmów
Na przyjęciu można jeść wszystko, ale z nie wolno się objadać. Posiłki i przekąski trzeba rozdzielać aktywnością fizyczną, czyli tańcem. Pamiętaj też o kontrolowaniu glikemii.
Dostosuj dawki insuliny
Jeżeli planujesz dużo tańczyć i wypić trochę alkoholu, obniż dawki przyjmowanej insuliny. Jedzenie z WW i WBT w dużych ilościach, drinki i szampan oraz wysiłek fizyczny odcinają organizm od dodatkowej glukozy wytwarzanej przez wątrobę. Łatwiej wówczas o niebezpieczną hipoglikemię. Można też na bieżąco sterować dawką podstawową, obniżając lub podwyższając jej przepływ na parę godzin, dostosowując się do nietypowej sytuacji i zmienionej wartości glikemii. Nieocenioną pomocą okazje się stałe monitorowanie glikemii, gdzie na monitorze pompy wartość glikemii wyświetli się w razie potrzeby. Bywa, że niektóre kobiety planują odpiąć pompę na czas zabawy sylwestrowej, dlatego że trudno ją ukryć. Producenci sprzedają specjalne futerały do ukrycia pompy podczas wyjątkowych okoliczności.
Odpowiednia samokontrola i umiarkowane spożycie alkoholu zapewnią spokój i ograniczą ryzyko stresujących, groźnych dla zdrowia sytuacji. Można połączyć dobrą zabawę z odpowiedzialnym kontrolowaniem cukrzycy.