Wypadki chodzą po ludziach – dobrze to wiemy, dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak powinniśmy sobie radzić w przypadku uszkodzeń naszych stawów. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest stabilizator, który skutecznie kontroluje nasze stawy, stabilizując je i pozwalając się im zregenerować, wzmocnić. Oczywiście innym rozwiązaniem jest założenie gipsu, jednak jest ono dużo bardziej uciążliwe od stosowania stabilizatora, a w znaczącej ilości przypadków orteza wystarczy do całkowitej rekonwalescencji danego stawu. W takim razie czym powinniśmy się kierować podczas wyboru stabilizatora?
Typ usztywnienia odpowiadający typowi urazu
Istnieją trzy typy stabilizatorów – miękkie, półsztywne i sztywne. Miękkie i półsztywne stosuje się głównie w łagodnych urazach takich jak zwichnięcie, czy nadwyrężenie, w profilaktyce ewentualnych przeciążeń, na przykład podczas uprawiania różnych sportów oraz u osób cierpiących na reumatyzm, czy zapalenie ścięgien. Natomiast stabilizatory sztywne, które zastępują gips, stosuje się przy cięższych urazach, na przykład złamaniach, czy po zabiegach chirurgicznych. Ich celem jest całkowite usztywnienie stawu. Czasami takie ortezy są wzbogacone dodatkowo o szynę.
Dobór ortezy
Obok typu urazu, którym się kierujemy podczas wyboru jednego z wielu stabilizatorów, istnieje kilka elementów, o których powinniśmy pamiętać. Jednak niezależnie od tego, pewne jest, że najlepszym doradcą będzie lekarz ortopeda, lub fizjoterapeuta i to jego wskazówkami powinniśmy się kierować. Głównymi czynnikami, którymi powinniśmy się kierować, jest typ urazu, o którym pisaliśmy wyżej, jego stopień zaawansowania oraz cel wykorzystania stabilizatora, ponieważ może to być rehabilitacja lub profilaktyka.
Rodzaje stabilizatorów
Współcześnie wyróżnia się trzy rodzaje ortez, które są wykonane z materiału niepodrażniającego skóry – neoprenowe, siatkowe i bezszwowe. Stabilizatory neoprenowe są zaopatrzone w małe otwory, które pozwalają na odpowiednią wentylację uszkodzonej części ciała. Ortezy siatkowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z materiału siateczkowego, co bardzo korzystnie wpływa na kondycję naszej skóry, ponieważ zapewniają one stały dostęp powietrza. Stabilizatory ostatniego rodzaju są wykonane z elastycznego materiału i występują w formie opasek uciskowych.
Kryterium wyboru ortezy: stosunek cena-jakość?
Istnieje przekonanie, że im wyższa cena stabilizatora, tym wyższa jego jakość. Jest to nieprawda, nie sugerujcie się ceną podczas wyboru ortezy, ponieważ jest ona uzależniona od sztywności produktu – im bardziej sztywny stabilizator, tym wyższa cena. A jak wynika z wyższych akapitów, nie zawsze potrzebujemy sztywnego stabilizatora. Ceny takich produktów wahają się od 50 do 400 zł. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dobór stabilizatora zależy od wielu indywidualnych czynników, jest to między innymi cel jego używania, typ i stopień zaawansowania urazu. Nie należy kupować ortezy, opierając się na własnych przesłankach, ponieważ możemy zrobić sobie jeszcze większą krzywdę. Koniecznym przed zakupem stabilizatora jest, aby zasięgnąć porady od specjalisty. Pamiętajmy również o tym, żeby nie sugerować się ceną ortezy, ponieważ nie zawsze to, co droższe jest lepsze.