Może stać się przyczyną kompleksów i poważnie utrudnić nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Nieświeży oddech z pewnością nie jest ani zjawiskiem zbyt przyjemnym, ani powodem do dumy. Niestety ten problem pojawia się dość często, a zakładanie, że jego jedyną przyczyną jest brak odpowiedniej higieny jest poważnym błędem. Czy można zapewnić sobie świeży oddech? Jakie płyny do płukania ust mogą się przydać w walce z przykrym zapachem?
Płukanie ust samą wodą samo w sobie może przynieść pozytywne rezultaty i na krótki czas odświeżyć oddech. Znacznie skuteczniejsze jest jednak żucie natki pietruszki, w której znajdują się substancje bakteriobójcze. Jedzenie pomarańczy też może przynieść pozytywne rezultaty. W walce z tak uciążliwym problemem, jakim jest nieświeży oddech, pomocne mogą się również tak powszechnie występujące w naszych kuchniach przyprawy. Jedną z najskuteczniejszych przypraw są tu goździki. Aromatyczny olejek goździkowy nie tylko odświeża oddech, ale też pozwala pozbyć się wielu szkodliwych bakterii zalegających w jamie ustnej. Koper włoski, kardamon oraz anyż to kolejne przyprawy, dzięki którym można osiągnąć pozytywny efekt. Warto też staranniej dobierać pasty do zębów. Za szczególnie skuteczne w walce z nieświeżym oddechem uchodzą te pasty, które mają w swym składzie olejek drzewa herbacianego. To jeden z najlepszych środków bakteriobójczych i dezynfekujących, jaki stworzyła natura.
Najważniejsze jest jednak nie tyle maskowanie problemu, co usunięcie przyczyn nieświeżego oddechu. Często za nieświeży zapach z ust odpowiadają zalegające w jamie ustnej bakterie, często jednak problemu należy szukać w przyjmowanych lekach lub w chorobach związanych z pracą układu pokarmowego.