Soczewki kontaktowe są wyjątkowo wygodną alternatywą dla tradycyjnych okularów. Obecnie soczewki wykonywane są z miękkich materiałów, które doskonale dopasowują się do kształtu gałki ocznej sprawiając, że nosząc je w ogóle ich nie odczuwamy. Soczewki są doskonałym rozwiązaniem dla sportowców, osób aktywnych, a także dla każdego, kto ceni sobie komfort każdego dnia. Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup soczewek?

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki powinny być dobrane do konkretnej wady wzroku w inny sposób niż w przypadku okularów. Aby odpowiednio dopasować ich rodzaj, koniecznie należy udać się do okulisty lub kontaktologa – optometrysty. Specjalista ustali jaki rodzaj soczewek będzie najbardziej odpowiedni do naszej wady wzroku i stylu życia. Dodatkowo uzyskamy wszelkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji i czyszczenia nowych szkiełek. Na koniec wizyty otrzymamy receptę z wypisanymi parametrami. Kontrolne wizyty u lekarza powinny odbywać się raz na pół roku.

Jeśli zdecydujemy się na zakup soczewek, korzystajmy z produktów najwyższej jakości. W ten sposób zapewniamy sobie bezpieczeństwo i zyskujemy pewność, że zakupione szkła będą dobrze nam służyły. Warto skorzystać z ofert sklepów internetowych jak Soczewki24, które umożliwią Ci zamówienie właściwych soczewek bez wychodzenia z domu.

 

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Decydując się na zakup soczewek, możemy wybrać modele jednodniowe lub wielokrotnego użytku. W drugim przypadku możemy sięgnąć po soczewki tygodniowe, miesięczne, kwartalne lub roczne.

Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji. Po całym dniu noszenia wystarczy je ściągnąć i wyrzucić. Jeśli jednak zdecydowałeś się na soczewki wielokrotnego użytku, musisz pamiętać o ich codziennym czyszczeniu i właściwym przechowywaniu.

Czyszczenie soczewek wielokrotnego użytku rozpocznij od dokładnego umycia rąk i wytarcia ich do sucha. Umyj płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek pojemniczek, w którym trzymasz szkła. Gdy już to zrobisz, ściągnij soczewkę z oka i  delikatnie umyj ją w płynie do czyszczenia soczewek. Wykonuj palcem wskazującym ruchy w górę i w dół, co zapobiegnie ewentualnemu rozerwaniu czy uszkodzeniu soczewki. Po oczyszczeniu szkło należy opłukać z każdej strony, aby pozbyć się wszelkich pozostałych zanieczyszczeń. Soczewki należy przechowywać w napełnionych płynem do soczewek komorach pojemniczka. Szkła powinny być całkowicie pokryte płynem, a etui musi dokładnie zamknięte.

Istotna jest również sama technika zakładania soczewek. Pamiętaj, aby nie uszkodzić soczewek i uniknąć ich zanieczyszczenia koniecznie dokładnie umyj dłonie przed aplikacją i wytrzyj je do sucha w ręcznik. Soczewkę nakładaj bezpośrednio na oko, pomoże w tym wzrok skierowany ku górze. Po właściwym zaaplikowaniu warto kilkukrotnie zamrugać i zamknąć na kilka sekund oczy tak, by soczewka dopasowała się do kształtu gałki.

Soczewki kontaktowe są obecnie coraz chętniej kupowane. Ich wykorzystanie wiąże się z wieloma zaletami, a wysokiej jakości materiały wykorzystane do ich produkcji gwarantują komfort i wygodę podczas codziennego użytkowania.