Wybór właściwych soczewek kontaktowych jest kwestią kluczową dla komfortu i zdrowia naszych oczu, a szczególnie istotny jest w tym przypadku zakup szkieł o odpowiednim trybie noszenia. Producenci oferują w tym aspekcie przede wszystkim soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. W poniższym tekście skupimy się na dwóch pierwszych. Jakie są ich mocne i słabe strony? Czy występują między nimi jakieś istotne różnice?

Soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe różnią się w znaczący sposób od tych, które przeznaczone są na dłuższy czas noszenia. Dotyczy to nie tyle właściwości, co sposobu ich użytkowania.

Wspomniana ?jednodniowość? objawia się w tym, że należy je wyrzucić po okresie od kilku do kilkunastu godzin użytkowania, co sprawia, że pielęgnacja ogranicza się w zasadzie do niezbędnego minimum. W związku z powyższym jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, a przez to, że w ciągu jednego dnia na powierzchni soczewki nie zdąży nagromadzić się istotna ilość bakterii i zanieczyszczeń – najbardziej higieniczne. Taka, a nie inna charakterystyka wspomnianej metody korekcji sprawia, że soczewki jednodniowe świetnie nadają się przede wszystkim do uprawiania sportu czy w trakcie podróży (kiedy pielęgnacja może być wyjątkowo kłopotliwa). Jest to także nieocenione rozwiązanie, kiedy zamierzamy wkładać szkła jedynie od czasu do czasu, np. na imprezę czy rodzinny obiad. Co jednak sprawia, że mimo tylu niewątpliwych zalet, soczewki jednodniowe ustępują popularnością szkłom charakteryzującym się dłuższym trybem noszenia? Odpowiedź jest bardzo prosta i brzmi: ?cena? ? soczewki jednodniowe są zazwyczaj znacznie droższe niż dwutygodniowe lub miesięczne.

Soczewki dwutygodniowe

Soczewki dwutygodniowe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku miesięcznych, wymagają zdejmowania ich na noc oraz zastosowania prawidłowej pielęgnacji. Nie należy ona do szczególnie skomplikowanych. W ciągu dnia powinniśmy nosić je przez maksymalnie kilkanaście godzin, po czym ściągnąć, wypłukać specjalnie przeznaczonym do tego płynem i umieścić na noc w regularnie czyszczonym pojemniczku. Niewłaściwe nawyki takie jak np. spanie w soczewkach, użytkowanie ich przez okres dłuższy niż 14 dni czy przechowywanie w zwykłej wodzie, negatywnie odbija się na stanie soczewki, a co za tym idzie – zdrowiu naszych oczu. Jednak warto podkreślić, że właściwie pielęgnowane soczewki dwutygodniowe zapewniają zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Jest to niezwykle istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że pielęgnacja ta naprawdę nie jest niczym trudnym i oznacza stratę zaledwie kilku minut w ciągu dnia, a cena tego typu szkieł jest w większości przypadków znacznie niższa niż koszt soczewek jednodniowych. W przeciągu roku może przynieść to całkiem odczuwalną ulgę dla naszego portfela.

Soczewki jednodniowe i dwutygodniowe to dwie stosunkowo odmienne metody korekcji wzroku. Mimo niewątpliwych różnic, każda z nich jest wygodna i bezpieczna dla oczu, a wybór właściwej w naszym przypadku powinien być uwarunkowany indywidualnymi oczekiwaniami oraz naszym trybem życia.