Dzisiaj dzięki soczewkom kontaktowym można skorygować każdą wadę wzroku, nie tylko krótkowzroczność i dalekowzroczność, ale również astygmatyzm czy prezbiopię. W ten sposób każda osoba bez względu na wiek i prowadzony styl życia ma zapewnioną wysoką jakość widzenia.
Soczewki dla krótkowidza
Krótkowzroczność, czyli miopia lub inaczej bliskowzroczność, to wada, przy której wyraźnie widziane są obiekty z bliska, a źle widziane są te znajdujące się w oddali. Przyczyna krótkowzroczności może mieć podłoże geneteczne, a najczęściej ujawnia się już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Dla wszystkich osób borykających się z miopią doskonałym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Ich walory docenią przede wszystkim osoby młode, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie i które prowadzą aktywny tryb życia, gdyż dzięki nim można aktywnie uprawiać sporty oraz uczestniczyć w wielu zajęciach rekreacyjnych.
Soczewki przeznaczone dla krótkowidzów są wklęsłe, czyli ich część środkowa jest cieńsza od tej znajdującej się na brzegu (źródło: kategoria Soczewki toryczne w soczewki24.pl). W ten sposób dobrze rozpraszają światło, tak aby skupiało się ono na siatkówce oka i dzięki temu mógł powstawać wyraźny obraz.
Krótkowidzący mają do wyboru m.in. soczewki jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne. Jednak przy tego rodzaju wadzie konieczne jest regularne wykonywanie badań wzroku, gdyż miopia ma skłonność do pogłębiania się.
Soczewki dla dalekowidza
Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność lub hyperopia, przejawia się tym, że dobrze widziane są jedynie przedmioty z daleka, a źle te znajdujące się w bliskiej odległości. Dlatego dalekowidze mają zwykle problem z czytaniem. Wbrew pozorom wada ta nie jest charakterystyczna dla osób starszych, występuje też wśród osób młodych, tylko najczęściej pozostaje niewykryta.
W każdym razie wadę tę doskonale skorygują soczewki kontaktowe. Te przeznaczone dla dalekowidzów są wypukłe, czyli grubsze w części centralnej, a cieńsze na brzegach, co sprawia, że światło jest lepiej załamywane i skupiane na siatkówce oka, co tym samym umożliwia lepsze widzenie.
Podobnie jak osoby cierpiące na miopię, tak dalekowidze mają do wyboru soczewki kontaktowe o różnym cyklu. Do najpopularniejszych należą te jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne.
Soczewki dla astygmatyka
Astygmatyzm to kolejna częsta wada wzroku, której przyczyna tkwi w większości przypadków w nieprawidłowym kształcie rogówki. Wówczas promienie światła skupiają się nie w jednym, a w dwóch punktach. W ten sposób obraz, jaki widzi astygmatyk, jest zniekształcony i niewyraźny.
Zamiast okularów ze szkłami cylindrycznymi osoby cierpiące na astygmatyzm mogą wybrać toryczne soczewki kontaktowe. Wykonane są one z tego samego tworzywa co soczewki przeznaczone dla osób z innymi wadami wzroku, czyli z przyjaznego dla oka materiału silikonowo-hydrożelowego. Swoim kształtem przypominają one przecięty wzdłuż obwarzanek, dzięki czemu moc skupiająca soczewek jest różna w zależności od przekroju i w ten sposób regulowany jest proces załamywania się światła umożliwiający ostre widzenie.
Soczewki na prezbiopię
Prezbiopia to innymi słowy starczowzroczność, która ujawnia się ok. 40-45 r. ż. Wówczas czytanie książki lub gazety, z czym do niedawna nie mieliśmy jeszcze trudności, staje się nagle dość problematyczne. Przyczyną takiego stanu jest tracenie przez soczewkę oczną elastyczności, co stopniowo zmniejsza ostrość widzenia.
Wiele osób błędnie uważa, że korygowanie starczowzroczności możliwe jest jedynie przy pomocy okularów progresywnych, a taka wada uniemożliwia noszenie soczewek. Tymczasem dla osób z taką przypadłością przeznaczone są wieloogniskowe soczewki kontaktowe, które pozwalają na wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak również z daleka. Tym samym okulary przestają być w ogóle potrzebne.