Soczewki kontaktowe zrewolucjonizowały rynek optyczny. Ze względu na miejsce ich wyrabianie wylicza się kontakty europejskie oraz kontakty azjatyckie. Które z nich okazują się bezpieczniejsze dla oczu? Poznajmy soczewki kontaktowe z Europy i z Azji!
Działanie soczewek kontaktowych
Narządy zmysłów pomagają nam w komunikowaniu nas z otaczającym środowiskiem. Niekiedy jednak w wyniku wad wrodzonych lub z biegiem czasu narządy zmysłów słabną. Wówczas należy stosować aparaty korekcyjne. Tym sposobem przykładowo na uszy zakłada się aparat słuchowy, a na oczy okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku kontaktów zakłada się je na oczy w dzień i zdejmuje na noc. W zależności od zalecanego terminu ich użytkowania na następny dzień zakłada się nowe jeżeli używamy kontaktów dobowych lub po raz kolejny te same jeśli używamy kontaktów tygodniowych, miesięcznych oraz kwartalnych. Soczewki kontaktowe obejmują tylko źrenicę i tęczówkę oka, nigdy natomiast nie obejmują, a przynajmniej nie powinny obejmować białka oka.
Kontakty przezroczyste a kontakty kolorowe
Soczewki kontaktowe nosi się głównie w celu korekcji wzroku – dobre soczewki kontaktowe znajdziesz tutaj. Jednak podobnie jak okulary za sprawą oprawek, tak samo kontakty za sprawą swojego koloru, odgrywają niekiedy również rolę elementu stylizacyjnego. Otóż na rynku optycznym występuje szeroki wachlarz soczewek kontaktowych. Po pierwsze wylicza się kontakty pod kątem ich twardości ? twarde i miękkie. Po drugie pod kątem ich ważności ? dobowe, tygodniowe, miesięczne, kwartalne. Po trzecie pod kątem wady wzroku ? sferyczne, toryczne, multifokalne. Po czwarte wreszcie pod względem ich zabarwienia ? przezroczyste, kolorowe. Kolorowych soczewek kontaktowych mogą używać osoby, które posiadają wadę wzroku i potrzebują korekcji, ale nie muszą tylko one. Tego typu produkt noszą też osoby bez wady wzroku. Kolorowe kontakty wytwarza się w najróżniejszych kolorach ? tych naturalnych dla oczu jak czarny, szary, niebieski, brązowy i zielony, a także tych zupełnie dla oczu egzotycznych jak czerwony, różowy, pomarańczowy i fioletowy. Kontakty o zabarwieniu podkreślają więc kolor naszych oczu lub go totalnie zmieniają.
Europa kontra Azja
Kolorowe soczewki kontaktowe okazują się wielką frajdą polegającą na metamorfozie koloru oczu. Efektem tego można je dostać i na rynku optycznym, i poza nim. Kontakty, które sprzedaje się w salonach optycznych to tak zwane kontakty europejskie. W internecie z kolei nie trzeba, ale można trafić na tak zwane kontakty azjatyckie. Soczewki europejskie wytwarza się z najlepszych materiałów, a ich powierzchnia obejmuje źrenicę i tęczówkę. Soczewki azjatyckie wytwarza się z nieznanych materiałów, a ich powierzchnia obejmuje też białko. Właśnie poleca się stosowanie jedynie soczewek kontaktowych w wydaniu europejskim.
Podsumowanie
Decydując się na soczewki kontaktowe, należy pamiętać, iż ich zadanie to poprawienie naszego zdrowia, a nie jeszcze większe jego popsucie. Właśnie dlatego trzeba je kupować tylko w salonach optycznych, gdzie sprzedaje się wyłącznie zdrowe kontakty. Tyczy się to zwłaszcza kolorowych soczewek kontaktowych, którymi handluje się między innymi w internecie. Zabawa w kolorowe oczy nie powinna w żadnym wypadku zakończyć się uszkodzeniem lub utratą wzroku.
Ja wybieram europejskie. Czasem kolorowe, zwykle „normalne”. Ale nie ryzykuje z różnymi dziwnymi wymysłami z Azji.
Od wielu lat noszę soczewki, ale nigdy nie zaufałabym tym z niesprawdzonego źródła. Co z tego, że towar spod lady, że niska cena i ciekawy efekt. Tu liczy się zdrowie, a nie pogoń za modą czy obsesyjna chęć wyróżnienia się z tłumu.
Mam tak samo jak Emilia – nie ufam produktom „Made in China”