Astygmatyzm jest dość złożoną wadą wzroku i bez wątpienia potrafi uprzykrzyć życie. Jeśli dotknie nas bezpośrednio, konieczna jest jego korekcja, czy to za pomocą okularów czy soczewek. Co powinniśmy wiedzieć, jeżeli postanowiliśmy zdecydować się na te drugie?

Astygmatyzm ? czym jest?

Astygmatyzm jest wadą soczewki lub rogówki oka, która sprawia, że siła załamywania się światła jest różna w płaszczyźnie pionowej i poziomej układu optycznego oka. Co to oznacza dla osób, których to bezpośrednio dotyczy? Niewyraźne widzenie, rozmyty obraz, problemy z dostrzeganiem szczegółów, czasem bóle głowy i oczu. Co nie mniej istotne, astygmatyzm idzie często w parze z innymi wadami wzroku, takimi jak krótko- czy nadwzroczność, które także wymagają korekcji.

 

Soczewki dla astygmatyka

Jeżeli stwierdzono u nas astygmatyzm i nie chcemy nosić okularów oraz znosić niewygód z tym związanych, nic straconego. Na rynku dostępna jest szeroka oferta szkieł kontaktowych dedykowanych dla osób ze wspomnianą wadą. Są to tzw. soczewki toryczne. Od standardowych soczewek (tzn. soczewek sferycznych, przeznaczonych do korekcji krótko- i nadwzroczności) odróżnia je zastosowana w nich technologia, a mianowicie użycie specjalnych szkieł cylindrycznych, które umożliwiają bardzo skuteczną korekcję wzroku. Przez to, że jest ona bardziej skomplikowana, soczewki toryczne są niestety droższe od ?zwykłych? szkieł, jednak analogiczna sytuacja występuje także w przypadku okularów do korekcji astygmatyzmu. Warto podkreślić, że często zdarza się tak, że osoby dotknięte astygmatyzmem, lepiej widzą w szkłach kontaktowych niż w okularach, ponieważ korekcja występuje w tym przypadku już na poziomie oka. Co równie ważne, soczewki toryczne oprócz samego astygmatyzmu, korygują także wspomniane wcześniej, często towarzyszące mu wady.

Soczewki toryczne ? co warto wiedzieć?

Decydując się na zakup soczewek dla astygmatyków (torycznych), przed kupnem pierwszej pary, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który dokona pomiarów naszej wady oraz krzywizny oka. Dopiero w oparciu o tę wiedzę możemy dokonać zakupu interesującego nas produktu na własną rękę. A może to oznaczać korzyści dla naszego portfela, ponieważ w Internecie i w niektórych salonach stacjonarnych, czyhając na dogodną okazję, możemy ?upolować? soczewki w cenach dużo niższych niż bezpośrednio u okulisty.lens-cover

Soczewki potrafią być bardzo wygodnym rozwiązaniem i wykluczają wiele ograniczeń, charakterystycznych dla okularów, jednak ich noszenie może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Do wyboru mamy przede wszystkim szkła jednodniowe, które wyrzucamy po jednorazowym korzystaniu oraz miesięczne, które użytkujemy przez okres 30 dni, jednak na noc przechowujemy w pojemniku wypełnionym specjalnie przeznaczonym do tego płynem. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, jednak niestety także droższe. Drugie jest najczęściej stosowane, jednak w tym przypadku, szczególnie istotne jest zachowanie higieny oraz stosowanie się do rad specjalistów oraz producentów soczewek.

Astygmatyzm nie jest końcem świata i z łatwością może być korygowany, do nas należy jedynie wybór odpowiedniej dla nas formy wspomnianej korekcji, a decyzja: okulary i soczewki uzależniona jest przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.