Wiele osób rezygnuje ze śniadania. Jest to częsty błąd, który w efekcie może być przyczyną wahań poziomu cukru we krwi, co jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem u osób zmagających się z cukrzycą. Aby zdrowo rozpocząć dzień, koniecznie należy wprowadzić nawyk pożywnych śniadań, które będą dostarczały odpowiednią ilości kalorii i witamin na start. Jakie śniadanie najlepiej sprawdzą się u osób zmagających się z cukrzycą?

Pieczywo na śniadanie

Cukrzycy nie muszą rezygnować ze spożywania pieczywa. Wystarczy wybierać odpowiednie rodzaje, które będą najlepiej służyły naszemu organizmowi. Doskonałym pomysłem może być pieczywo żytnie, które jest bogate w węglowodany złożone. To właśnie one zapewnią poczucie sytości na długi czas i nie spowodują nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Warto sięgać również po chleby z dodatkiem otrąb czy nasion. Unikajmy chlebów z nieznanym nam składem, które mimo ciemnego koloru mogą być barwione karmelem. Całkowicie wykluczmy białe pieczywo, które nie dostarcza do organizmu żadnych witamin, minerałów ani błonnika. Ciekawą alternatywą może być również pieczywo chrupkie wykonane z mąki pełnoziarnistej. Będzie ono stanowiło świetną bazę również do lekkich przekąsek.

Dodatki do kanapek

Na śniadanie chętnie sięgamy po wędliny. Warto sięgać po produkty jak najmniej przetworzone, które będą zawierały mało tłuszczu, np. wędliny z kurczaka lub indyka. Dobrym pomysłem jest zastąpienie mięsa jajkami, twarożkiem, masłami orzechowymi bez cukru czy hummusem. Zamiast tradycyjnego masła bogatego w tłuszcze nasycone wybierajmy masła roślinne lub aromatyzowane oliwy. Alternatywą dla masła może być również pasta z awokado z dodatkiem ulubionych przypraw. Pamiętajmy, żeby do posiłku dołożyć sporą ilość surowych warzyw. Na kanapce może znaleźć się sałata, rukola, pomidor, ogórek, kiełki roślinne lub inne ulubione warzywa. Pamiętajmy, by dodatki do kanapek miały niski indeks glikemiczny, który nie spowoduje wzrostu poziomu cukru we krwi.

Mleczne śniadania

Osoby zmagające się z cukrzycą powinny unikać nadmiaru mleka. Warto, zamiast tradycyjnego produktu, skorzystać z napoju roślinnego np. mleka migdałowego, ryżowego. Zamiast mleka warto wybierać również płynne jogurty lub serki wiejskie ziarniste, które równie dobrze będą smakowały ze śniadaniowymi dodatkami. Do mlecznego śniadania warto wykorzystać płatki owsiane, mieszankę orzechów, otrąb czy nasion. Unikajmy gotowych musli, które są bogate w substancje słodzące. Jeśli chcemy, by nasza owsianka lub zupa mleczna była nieco słodsza, zdecydujmy się na dodanie owocu. Szczególnie zalecane są owoce cytrusowe oraz leśne, które zawierają mniejszą ilość cukru.

Śniadanie powinno stanowić 20-25% całodobowego spożycia kalorii. Nie bójmy się jeść tego porannego posiłku. Jego pomijanie może spowodować więcej szkód niż pożytku, dlatego postaraj się na stałe wprowadzić nawyk jedzenia śniadań. Nawet cukrzycy mogą sięgać po ulubione, tradycyjne przekąski – wystarczy zamienić kilka składników, aby uzyskać zdrowy posiłek, który nasyci na długi czas.