Bieganie wiąże się nieodłącznie ze słuchaniem muzyki. Do niedawna było to mocno utrudnione ze względu na brak dostosowanych do aktywności fizycznej rozwiązań. Tradycyjne urządzenia przeznaczone są do statycznego słuchania. Każda próba gwałtowniejszego ruchu kończy się zwykle wypadnięciem słuchawek z uszu. Na rynku pojawiły się rozwiązania przeznaczone dla sportowców. Ze względu na swoją budowę sprawdzają się one w trakcie ruchu, przez co słuchanie muzyki w trakcie biegu staje się czystą przyjemnością. W dalszym ciągu na rynku mamy ogrom produktów pochodzących od różnych producentów. Na co zwracać uwagę w trakcie wybierania słuchawek dla siebie?

Wygoda użytkowania

Na początek musimy zdać sobie sprawę, że w czasie biegania jakość audio nie jest najważniejsza. W trakcie wysiłku i tak nie koncentrujemy się w 100% na brzmieniu więc w tej kwestii nawet zatwardziały audiofil powinien iść na kompromisy. W przypadku biegania najważniejsza będzie wygoda więc musimy wziąć pod uwagę fizjonomiczną ucha. Dobrym wyborem są słuchawki bezprzewodowe. Cechują się one nieco gorszą jakością dźwięku ze względu na konieczność kompresowania dźwięku, ale pozbywamy się niewygodnego przewodu, który zwyczajnie przeszkadza. Dostępne na rynku są także słuchawki przewodowe.

Rodzaj słuchawek

W trakcie wyboru słuchawek mamy do wyboru spośród nausznych, dousznych i dokanałowych. Każde z nich mają swoich zwolenników, jak również przeciwników. W tym przypadku w grę wchodzą jedynie osobiste preferencje. Pamiętajmy, aby kupowane przez nas słuchawki posiadały dodatkowy pałąk, który zakłada się za małżowinę uszną. W ten sposób uzyskujemy stabilizację i nie musimy obawiać się, że słuchawka zsunie się lub wypadnie w trakcie biegania. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie ich np. do okularów. (źródło Runners World)

wyborsluchawek

Wodoodporność

Nie raz będzie zdarzało ci się biegać w czasie deszczu. Jeżeli mamy zamiar słuchać wtedy muzyki musimy zadbać o to, aby słuchawki były wodoodporne. Większość współczesnych modeli posiada takie zabezpieczenie i jest w stanie działać nawet w czasie dużej ulewy.

Dodatkowe możliwości

Producenci słuchawek dla biegaczy prześcigają się we wprowadzaniu innowacji. Możemy spotkać się ze słuchawkami plug-in, które wkłada się do ucha. Są one bardzo niewielkie i dzięki specjalnym wkładkom utrzymują się w nim bez problemu. W żaden sposób nie ograniczają one ruchów i są wygodne nawet na długie sesje treningowe. Ciekawym rozwiązaniem są słuchawki z wbudowanymi odtwarzaczami MP3, nie posiadają wówczas komunikacji Bluetooth i posiadają dodatkowy pałąk na karku, w którym umieszczone jest urządzenie.

sluchawkidobiegania