Sauna jest nie tylko miejscem, w którym możemy się wygrzać, zrelaksować i miło spędzić czas. Może być także lekarstwem na różnego rodzaju dolegliwości, a jej zdrowotne właściwości już od wieków znane są mieszkańcom Skandynawii, dla których sauna nie bez powodu stanowi niemalże świętość. W jaki sposób sauna wpływa na nasze zdrowie?

 

Czym jest sauna?

Sauna jest zamkniętym pomieszczeniem, w którym panuje wysoka (niekiedy nawet bardzo) temperatura oraz, w zależności od jej rodzaju, wysoka lub niska wilgotność.  Najpopularniejszą sauną jest sauna sucha, w której temperatura może osiągnąć nawet 90 st. C, a wilgotność utrzymuje się na niskim poziomie (10-15%). Innym popularnym rodzajem jest sauna parowa, w której temperatura nie jest aż tak wysoka i oscyluje w granicach 50 stopni, jednak oddycha się w niej horrendalnie wilgotnym powietrzem, którego stopień wilgotności może wynosić niemal 100%.

 

Korzyści z saunybench-20563_960_720

Lista korzyści, które przynosi naszemu organizmowi korzystanie z sauny jest zadziwiająco długa. Należą do nich:

  • oczyszczanie organizmu z toksyn,
  • oczyszczona skóra staje się bardziej promienna i zdrowsza,
  • wzmocnienie odporności organizmu,
  • szybsza przemiana materii,
  • wprowadza ciało w stan relaksu,
  • poprawia krążenie i pracę serca

 

Jak korzystać?

Przed skorzystaniem z sauny konieczna jest kąpiel lub prysznic oraz dokładne wytarcie ciała ręcznikiem. Przed zabiegiem należy ściągnąć biżuterię oraz ubranie i zabrać ze sobą ręcznik. Jednorazowo możemy w saunie przebywać 8-15 minut, po czym należy wyjść, wziąć prysznic i odpocząć. Najlepiej, aby cykl ten powtarzać maksymalnie 2-3 razy. Należy pamiętać także, aby nie korzystać z sauny częściej niż dwa razy w tygodniu.

 

Kto powinien unikać?

Mimo szeregu zalet, niektóre osoby powinny zrezygnować z tego typu seansów. Należą do nich osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, przeziębione, cierpiące na astmę lub gruźlicę, osoby z niewydolnością krążeniową, po przebytym zawale oraz kobiety w ciąży. Niewskazane jest także nadużywanie alkoholu i narkotyków, przede wszystkim kokainy. Dobrym pomysłem nie jest także wchodzenie do sauny na kacu i po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych. Jeśli jednak nie należymy do wspomnianej grupy osób, nie ma żadnych przeciwskazań do racjonalnego korzystania z sauny.

Sauna potrafi być znakomitą formą spędzania wolnego czasu i jeśli nie mamy ku temu żadnych przeciwskazań, jak najbardziej warto z niej korzystać, co doceni także nasz organizm.