Mówi się o niej wiele, co nie powinno dziwić. Cukrzyca jest poważnym problemem, a liczba zachorowań rośnie konsekwentnie na całym świecie. Oprócz wiedzy na temat jej leczenia, ważne jest również poznawanie mechanizmów rozwoju tej choroby. Dzięki temu można skoncentrować się na tak ważnej profilaktyce. Niestety sama cukrzyca jest chorobą dość zróżnicowaną, a jej przyczyn jest sporo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta choroba może mieć różne oblicza i przyczyny.
Kiedy mówimy o cukrzycy?
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: czym właściwie jest cukrzyca? Sprawa jest dość prosta. O chorobie tej można mówić w sytuacji, gdy we krwi pacjenta pojawia się zbyt wysokie stężenie glukozy i gdy dostaje się ona do moczu. Problemy z glukozą to skutek różnorodnych zaburzeń związanych z przemianą materii, przy czym bardzo często głównym winowajcą okazuje się insulina. Powodów problemów z glukozą i jej wysokim stężeniem we krwi może być jednak znacznie więcej. Znane są przecież nie tylko dwa typy cukrzycy: typ 1 i typ 2.
Dwa najpopularniejsze typy cukrzycy
W przypadku cukrzycy typu 1 głównym problemem są niedobory insuliny, a w niektórych przypadkach nawet jej brak. Bez insuliny glukoza nie jest w stanie przenikać do komórek i zmieniać się w energię, dlatego jej przyjmowanie w postaci leków jest bardzo ważne.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku cukrzycy typu 2. Tu insulina jest wytwarzana, jednak komórki nie są w stanie jej przetwarzać. W takiej sytuacji mówi się o insulinooporności tkanek.
Cukrzyca wtórna
Jeszcze innym problemem znanym współczesnej medycynie jest cukrzyca wtórna. Można o niej mówić w chwili, gdy zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi jest skutkiem innych chorób. Jakich? Częstym problemem są tu choroby związane z gruczołami wydzielania wewnętrznego, czasem są to choroby trzustki. Na rozwój cukrzycy wtórnej wpływać mogą również niektóre leki. Wiadomo, że jedynym sposobem na pokonanie tej formy cukrzycy jest usunięcie tej choroby, która spowodowała problemy z glukozą.
Stany przedcukrzycowe
W przypadku tej choroby można mówić również o stanach przedcukrzycowych. Podobnie jak i sama choroba, tak i one są dość zróżnicowane. Dość częstym stanem, pojawiającym się głównie w przypadku osób starszych, jest upośledzenie tolerancji glukozy. Leczenie jest tu bardzo ważne, gdyż może uchronić nie tylko przed cukrzycą typu 2, ale i przed niektórymi chorobami tętnic. Innym problemem jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, który pojawia się na czczo.
Komu może zagrażać cukrzyca?
Dzięki licznym badaniom nad cukrzycą udało się określić, kto może być na nią szczególnie narażony. Zwiększone ryzyko zachorowania pojawia się głównie w przypadku tych osób, których krewni (a szczególnie bliscy członkowie rodziny) chorują na cukrzycę. Ryzyko zwiększa się i u tych, którzy już w przeszłości miewali problemy ze zbyt wysokim stężeniem glukozy, m. in. kobiet, które miały problemy z cukrzycą w okresie ciąży.