Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych – jako dzieci uczymy się jeździć na czterech kółkach, później (a czasem od razu) na dwóch, by koniec końców przesiąść się do samochodu… Z racji coraz większego nacisku na ekologię i dbanie o środowisko, coraz częściej „wracamy” na rowery. Popularność zyskują obecnie rowery trójkołowe – sprawdź, dla kogo są przeznaczone.

Komu będzie służył?

Rower trójkołowy kojarzony jest z pojazdem dla osób z niepełnosprawnościami. Wybierany jest dla chorych na niedowład mięśni bądź schorzenia reumatoidalne. Świetnie sprawdzi się jako nieprzesadnie wymagająca aktywność fizyczna dla chorych na stwardnienie rozsiane, zespół Downa lub dla osób z porażeniem mózgowym. Dobry będzie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – jego trzy koła pomagają utrzymać równowagę, o którą w przypadku chorób niełatwo. Popularność zyskują też u osób starszych, które latem chcą zażyć trochę świeżego powietrza, ale czują się zbyt niepewnie na tradycyjnych, dwukołowych. Kupują je także dorośli, którzy zwyczajnie nie nauczyli się jeździć na klasycznym rowerze, a chcieliby spróbować. Trzy koła dają im i ruch, i poczucie bezpieczeństwa.

Zalety trójkołowców

Przede wszystkim – są bezpieczne. Dzięki trzem kołom, nie trzeba martwić się o utrzymanie równowagi, nie wymagają one balansowania ciałem, ani ogromnego skupienia, co w przypadku osób chorych jest niemożliwe. A fakt, że rower jest niski sprawia, że nawet gdy spadniemy – nic nam się nie stanie. Rowerem trójkołowym można się też wygodnie zatrzymać w każdym miejscu i odpocząć bez schodzenia. Pomiędzy dwoma tylnymi kołami jest dużo miejsca, więc łatwo tam umieścić koszyk lub pojemnik, dzięki czemu zyskujemy miejsce na zakupy lub niewielki bagaż. Dla uzyskania większej pewności i komfortu, dokupić można dodatkowo na przykład: oparcie pleców, regulację siodełka, stabilizator podudzi czy podnóżki. Warto zaglądać na strony internetowe sklepów (https://gamareha.pl/71-rowery-trojkolowe) medycznych, w których oferta może być bardziej atrakcyjna niż w sklepach stacjonarnych.

Rowery trójkołowe elektryczne

Elektryczne wersje rowerów trójkołowych to idealne wyjście dla tych, którzy lubią świeże powietrze, ale nie mają siły przez cały czas pedałować. Mają one umieszczoną baterię i silnik elektryczny, dzięki którym potrafią utrzymywać tę samą prędkość. Odciążają one pracę nóg, co bardzo pomaga w przypadku zaniku mięśni lub poważnych chorób. Pamiętajmy jednak, że ich zakup wiąże się z większym kosztem niż w przypadku tych napędzanych manualnie.

Rower trójkołowy może służyć zarówno jako wyrób medyczny, jak i alternatywa dla zwykłego roweru. Przeznaczony jest – mimo powszechnej opinii – nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami czy chorobami, lecz tak naprawdę dla każdego.