Mężczyźni z upływem czasu przeważnie tracą włosy na głowie. Można temu zaradzać, a w ostateczności można poddać się zabiegowi estetycznemu określanemu jako przeszczep włosów. Występuje kilka metod na wykonanie go.

Włosy jako  element charakterystyczny ssaków

Włosy to jeden z elementów charakterystycznych ssaków porównywalny z łuskami u ryb i z piórami u ptaków. Stanowią one nitkowaty, zrogowaciały wytwór naskórka zbudowany z białka o nazwie keratyna. Włosy rosną 0,5-0,6 milimetrów w przeciągu doby ? to 4 milimetry tygodniowo, 1,5 centymetra miesięcznie, 3-4 centymetrów kwartalnie oraz 12-15 centymetrów rocznie. Włosy na głowie rosną od urodzenia i w przeciwieństwie do włosów na twarzy i na ciele, które rosną od okresu dojrzewania, wykazują się nieco mniejszą siłą, właśnie dlatego te a nie tamte wypadają.

Fryzura oraz broda ? atrybut witalności mężczyzn

Włosy stanowią atrybut witalności mężczyzn. Gęste i silne włosy dodają mężczyźnie atrakcyjności. Tyczy się to zarówno fryzury, jak też modnej w ostatnim czasie brody. Ktoś, to łysieje, może więc zdecydować się na zmianę wizerunku i na przykład skupić się na swojej brodzie, może też jednak robić co w jego siłach, aby zachować swoją fryzurę.

Łysienie

Matka Natura obdarowuje mężczyzn bujnym owłosieniem przeważnie tylko na kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkanaście lat.  3/4 mężczyzn wraz z upływem czasu łysieje. Dzieje się tak za sprawą tego, że dihydrotestosteron, czyli pochodna męskiego hormonu płciowego testosteronu, działa na mieszki włosowe. W efekcie zamiast mocnych i długich włosów zaczynają rosnąć włosy słabe i krótkie, a ostatecznie meszek porównywalny do tego, który pokrywa na przykład nos czy czoło. Łysieniu podlegają włosy na głowie, a ściślej z przodu głowy, z kolei odporne pozostają włosy na bokach i z tyłu głowy oraz na twarzy. Niektórzy mogą łysieć szybciej, za co odpowiadają geny, które się dziedziczy, niektórzy mogą łysieć tradycyjnie, czyli wokół 50-go roku, a niektórzy nie muszą łysieć wcale. Łysienie przyspieszają takie schorzenia jak nadmierne wydzielanie łoju, nadmierny łupież, a także łojotokowe zapalenie skóry.

Przeszczep włosów

Przeszczepianie włosów należy do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Polega na przeniesieniu mieszków włosowych z okolic biorczych, czyli niepodlegających łysieniu i zasadzeniu ich na okolice dawcze, czyli podlegające łysieniu. Robi się to przeważnie za pomocą następujących metod:

  1. Metoda strip przeszczepiania włosów:

Pobranie włosów w tylnej lub bocznej okolicy głowy i po ich mikroskopijnym podzieleniu zasadzenie ich na przednią okolicę głowy.

  1. Metoda FUE przeszczepiania włosów:

Pobranie włosów z okolicy dawczej, ale nie zbiorowo, jak w metodzie strip, lecz pojedynczo, a następnie zasadzenie ich na okolicę biorczą, czyli na przód głowy:

2.1. Metoda FUE ? pobranie włosów z głowy.

2.2. Metoda BHT ? pobranie włosów z określonego fragmentu ciała.

Inne zabiegi estetyczne związane z owłosieniem

Mężczyźni poddają się wielu zabiegom estetycznym związanych z owłosieniem. O ile owłosienia na głowie i twarzy się pożąda, o tyle owłosienia gdzie indziej już nie pożąda się tak mocno. Niestety łysienie dotyczy akurat włosów na głowie. Oprócz przeszczepu włosów przy wyłysieniu, stosuje się również zabiegi zapobiegające łysieniu. Taki zabieg to przykładowo mezoterapia hamująca wypadanie włosów na głowie i stymulująca ich porost. Z nadmierną ilością włosów na pośladkach, brzuchu, czy plecach radzą sobie natomiast trwałe depilacje. Tak oto w dwudziestym pierwszym wieku mężczyźni stawiają czoła Matce Naturze.

Więcej o zabiegu przeszczepienia włosów dowiesz się na: http://www.zatokapiekna.pl/medycyna-estetyczna/165-trychologia-estetyczna.