To prawda znana nawet przedszkolakowi ? Sport to zdrowie! Wiedzą o tym wszyscy, a jednak tak niewiele osób aktywnie uprawia sport. I nie mam tu na myśli sportów ekstremalnych czy wyczynowych. Pamiętajmy, że sport to także regularne spacery czy wyjścia na basen.

Najczęściej tłumaczymy się brakiem czasu, funduszy, odpowiednich możliwości, a tak naprawdę wystarczą przecież jedynie chęci i samozaparcie. Tyle, że  samodyscyplina to bardzo wiele i nie wszystkich na nią stać.

Niezależnie od wieku, jeżeli jeszcze nie uprawiamy żadnego sportu powinniśmy zacząć jak najszybciej. Dobrze znaleźć taką aktywność, która będzie nam sprawiała przyjemność i której nie będziemy kojarzyli jedynie z poświęceniem i wysiłkiem.

Na początku należy przeprowadzić mały rachunek sumienia i zastanowić się ile czasu tygodniowo poświęcamy na aktywny, chociażby wypoczynek.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że w ogóle się nie ruszamy powinniśmy zacząć od małych kroczków. Częściej chodzić na spacery, rzadziej korzystać z windy, od czasu do czasu zamienić samochód na rower, wybrać się z dzieckiem na basen, a przede wszystkim znaleźć w sobie chęci i motywację.

 

Czas zrobić coś dla siebie, nie tylko dla poprawienia figury i zrzucenia zbędnych kilogramów, ale właśnie i przede wszystkim dla poprawy zdrowia. Aktywność fizyczna wzmacnia serce i poprawia krążenie krwi. Wzmocnienie mięśni pozwala pozbyć się problemów z układem kostnym. A poza tym ruch i aktywność fizyczna bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz pomagają pozbyć się problemu bezsenności.

W lecie polecamy rowerowe wypady nad jezioro, jesienią i wiosną spacery lub jogging, a zimą jazda na łyżwach czy nawet wyjście z dziećmi na sanki. Każda z tych możliwości będzie lepsza dla nas i naszego zdrowia niż siedzenie przed telewizorem lub komputerem.

Pomyślmy więc trochę o sobie i w trosce o własne zdrowie i samopoczucie zacznijmy uprawiać sport! Do dzieła! Wystarczy tak niewiele, a korzyści mogą być tak wielkie. Wystarczy odrobina chęci. Efekty będą widoczne niemal natychmiastowo.