Spragnieni słońca po niemal półrocznym zimnie i wiecznie zachmurzonym niebie, marzymy o momencie kiedy po prostu będziemy mogli powylegiwać się na słońcu. Słońce ma niesamowicie pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i dobry nastrój, inaczej jest niestety z oddziaływaniem na naszą skórę i oczy.
Dlatego aby przebywanie na słońcu było równie bezpieczne jak i przyjemne należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Pozytywne działanie promieni słonecznych, to fakt iż pobudzają one produkcję witaminy D (bardzo ważny budulec kości) w naszym organizmie. Poza tym działanie słońca pobudza przemianę materii, wpływa korzystnie na układ nerwowy, a także odpręża. Niebezpieczeństwo zaczyna się wówczas, gdy narażamy naszą skórę na długotrwałe, bezpośrednie działanie promieni UV, najczęściej po prostu dla ładnej opalenizny.
Należy więc chronić skórę przed tym szkodliwym działaniem promieniowania. Najważniejsze jest stosowanie kremów z filtrami UV odpowiednimi do rodzaju naszej skóry, do jej fototypu.
Fototyp skóry określić możemy samodzielnie na podstawie koloru oczu, włosów i karnacji.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje fototypów: typ północnoeuropejski, środkowoeuropejski i południowoeuropejski. Pokrótce scharakteryzuję każdy z nich.
Północnoeuropejski to osoby o niebieskich oczach, bardzo jasnej karnacji, włosach rudych lub blond. Osoby o takich cechach wyglądu zazwyczaj opalają się na czerwono. Najlepszym kremem dla ich fototypu będzie ten z filtrem SPF 25-30, czyli bardzo wysoki. Po paru dniach opalania można zastosować niższy 20-25.
Środkowoeuropejski typ to osoby o śniadej karnacji, szarych lub piwnych oczach oraz ciemnych włosach. Skóra osób o takich cechach po kontakcie ze słońcem najpierw czerwienieje, jednak później przybiera brązowy kolor. Odpowiedni dla nich filtr to faktor 10-15. Z upływem dni spędzonych na słońcu można stosować coraz niższy faktor.
Typ południowoeuropejski to typ osób o naturalnie ciemnej karnacji, ciemnych oczach oraz włosach. Dla osób o takim fototypie wystarczające będą filtry o faktorze 8-10 SPF.