Okres starości kojarzy się przede wszystkim ze dużą ilością wolnego czasu i…nudą. Wiele osób w podeszłym woli spędzać swój go w domu przy niezbyt absorbującej czynności. Jednak stare lata nie muszą wiązać się z całkowitym brakiem aktywności fizycznej. Do jakich sportów zachęcić seniorów? Sprawdź nasze propozycje.
O czym trzeba pamiętać
Wybierając odpowiednie ćwiczenia i formy ruchu, dostosowane do wieku, sprawności motorycznej i zdrowia, możemy znacząco poprawić elastyczność stawów. Z wiekiem pojawiają się różne zwyrodnienia – tkanka chrzęstna ulega przetarciom, przeciążeniom oraz po prostu się starzeje. Prowadzi do poważnych chorób, m.in. do reumatyzmu czy zapalenia stawów. Powoduje to silny ból oraz konieczność stałego przyjmowania leków. Uprawianie sportu nie tylko złagodzi dolegliwości, ale także przyczyni się do zapobiegania nowych. Najważniejsze są chęci, zaraz potem – wizyta u lekarza. Specjalista stwierdzi i zweryfikuje czy wybrana aktywność nie przyniesie odwrotnego skutku niż zamierzony.
Ruch na świeżym powietrzu
Do najbardziej popularnych wśród osób w podeszłym wieku sportów należą: jazda na rowerze, pływanie i Nordic Walking. Przejażdżka rowerowa nie musi być tylko dla osób całkowicie sprawnych. Wiele starszych osób ma problemy z utrzymaniem równowagi na zwykłym rowerze dwukołowym, cierpi także na przewlekłe bóle kręgosłupa. Z pomocą przychodzą rowery trójkołowe, które można sprawdzić pod adresem https://gamareha.pl/71-rowery-trojkolowe. Różnią się one od zwykłych jednośladów tym, że posiadają dodatkowe koło z tyłu, dzięki czemu same utrzymują równowagę – nie trzeba balansować ciałem, aby móc jeździć.
Pływanie także należy do mało obciążających ciało i stawy aktywności. Przede wszystkim wzmacnia mięśnie pleców, co jest ważne przy prawidłowym utrzymaniu pozycji kręgosłupa i całej sylwetki. To także łagodny trening spalający tkankę tłuszczową, jest więc polecany dla seniorów z nadwagą. Pływając, pracujemy nad prawidłowym oddechem i ogólną kondycją ,dzięki czemu mniej się przemęczamy.
Bardzo modny od kilku lat Nordic Walking to także świetna forma spędzania aktywnego czasu na powietrzu. Nordic Walking polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijami, które angażują o wiele więcej mięśni niż zwykły spacer. Kijki odciążają stawy, rozwijają siłę i wytrzymałość ramion, a także stabilizują ciało. Podobnie jak pływanie, Nordic Walking należy do grupy treningów aerobowych, czyli poprawiających wydolność organizmu przez maksymalne dostarczanie i wykorzystanie tlenu. Na marsz z kijkami warto zabrać ze sobą przyjaciółkę – kilkugodzinny chód to doskonała okazja na przyjemną rozmowę z bliską osobą.
W aktywności fizycznej seniorów najważniejsza jest systematyczność. Dobrze jest wydzielić sobie 2-3 godziny parę dni w tygodniu i poświęcić czas na poprawienie swojego zdrowia. Bez względu na to, jaki formę sportu wybierzesz, systematyczne jego wykonywanie zaowocuje nie tylko lepszym samopoczuciem, ale przede wszystkim większą wytrzymałością organizmu oraz złagodzeniem objawów starzenia się ciała.