Nie tylko wokół ciąży, ale także wokół porodu narosło wiele mitów, które krążą w opiniach kobiet. Poród to jednak wystarczający stres, który często również wiąże się z bólem. Dlatego też warto przed nim dowiedzieć się co jest prawdą, a co nie, aby nie dokładać sobie stresu.
Mit 1 – Szybki poród jak na filmie
Dwa parcia i po wszystkim? Niestety poród tak nie wygląda i istnieją niewielkie szanse, aby mógł Cię on zaskoczyć. Słyszałaś o błyskawicznych akcjach porodowych? Owszem zdarzają się, ale wynikają raczej z faktu, że u niektórych kobiet pierwsze skurcze są delikatne i w nocy mogą zostać np. przespane. Niemniej jednak poród trwa zazwyczaj co najmniej kilka godzin, a przy pierwszym dziecku około 14, przy kolejnym około 8.
Mit 2 – Po cesarce nie będziesz mogła już rodzić naturalnie
Dawniej wykonywano cesarskie cięcie wzdłuż linii biegnącej od pępka w dół ciała. W takim przypadku istniało spore ryzyko, że dawna blizna się rozejdzie, więc kobietom nie dawano szansy na naturalny poród. Teraz cięcie jest mniejsze i wykonuje się je poprzecznie, więc jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, lekarze dają szansę urodzić kobiecie naturalnie.
Mit 3 – Jesteś drobną kobietą, będziesz mieć cesarkę
Jest to mylne stwierdzenie, nie od tego zależy czy kobieta może rodzić naturalnie czy też nie. Bardziej liczy się rozstaw miednicy oraz wielkość dziecka, a specjalista zajmujący się Twoim porodem, będzie potrafił to ocenić i zadecyduje czy cesarskie cięcie jest konieczne.
Więcej faktów i mitów na temat porodu znajdziesz na Babyboom.
Fakt 1 – Będziesz chciała uciec z sali porodowej
Musimy Cię zmartwić, ale to się zdarza. Rodząc naturalnie, kobiety czasem dochodzą do wniosku, że już więcej nie wytrzymają. Dochodzi do tego najczęściej przy rozwarciu około 7-8 cm. Skurcze są tak silne i długie, że jesteś zmęczona całym wysiłkiem oraz bólem, a brak świadomości o tym, kiedy wszystko się skończy dodatkowo Cię stresuje. Jest jednak w tym coś pocieszającego, tego typu kryzys oznacza, że koniec porodu jest blisko.
Fakt 2 – Będą targać Tobą skrajne emocje
Poród wyzwala ogromne ilości hormonów. Jedna kobieta zareaguje agresją, druga złagodniej. Ilość wyzwalającej się adrenaliny musi mobilizować i dawać energię do ogromnego wysiłku jakim jest poród. Nic więc nie będzie w tym dziwnego, jeśli zrobisz awanturę mężowi czy położnej, nie martw się jednak z pewnością się w takiej chwili na Ciebie nie obrażą. Podczas porodu rośnie również poziom endorfin, które znieczulają, uspokajają oraz wyzwalają miłość do dziecka. Twoje zachowanie zależy jednak od tego, których hormonów będziesz miała w sobie więcej.
Fakt 3 – Nie wszystkie kobiety potrzebują znieczulenia
Próg odczuwania bólu to bardzo indywidualna kwestia, dla jednej kobiety coś może być lekkim dyskomfortem, a dla innego dużym bólem. W momencie, kiedy skurcze okazują się zbyt bolesne, możesz zacząć z nimi walczyć, a to tylko spowolni akcję porodową. W tym momencie z pomocą przychodzi znieczulenie zewnątrzoponowe, poprzez które skurcze są niebolesne, aczkolwiek odczuwalne.
Dobrze, że powoli zaczyna się więcej informować na temat bólu porodowego. Wiele dziewczyn wierzy, że to nie boli, a później niestety mogą się mocno rozczarować.