Dziś kończą się Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce w Pekinie, a Polacy mogą być dumni z rekordzistki w rzucie młotem Anity Włodarczyk, ale też Pawła Fajdeka czy Piotra Małachowskiego. Jak bicie rekordów wyglądało kiedyś i co udało się „wykręcić” polskim sportowcom?
Julian Gruner prekursorem
Julian Gruner był doktorem nauk medycznych, wykładowcą, ale też lekkoatletą, który specjalizował się w skoku wzwyż i rzucie oszczepem. Właśnie wynikiem w tej drugiej dyscyplinie wpisał się na stałe do historii polskiego sportu. Jako pierwszy Polak osiągnął najlepszy wynik poza granicami kraju – rzucił na odległość 57,56 m, a miało to miejsce w Paryżu 12 lipca…1925 roku!
Stanisława Walasiewicz bije rekordy światowe
Nie trzeba było długo czekać, aby Polacy wykręcili niesamowite wyniki również na skalę światową. W Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów), Stanisława Walasiewicz pobiła rekord świata w biegu na 60 metrów. Jej wynik to 7,6 sekundy. Miało to miejsce w 1929 roku.
Janusz Kusociński też światowo
Trzy lata po Stanisławie Walasiewicz, Janusz Kusociński w biegu na 3000 metrów ustanowił rekord świata. Przebiegnięcie tego dystansu zajęło mu 8:18,8 minuty.
Ludwika Chewińska i najstarszy rekord Polski
Nie tylko Tomasz Majewski spektakularnie pcha kulę byle dalej od siebie. W 1976 roku Ludwika Chewińska pchnęła kulę na odległość 19,58 m. Wynik ten jest najstarszym rekordem Polski.
Irena Szewińska w Montrealu
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, 28 lipca 1976 roku, Irena Szewińska w biegu na 400 metrów, ustanowiła rekord – jej czas na tym dystansie to 49,28 s. To drugi najstarszy rekord Polski w konkurencjach olimpijskich, zaraz po Ludwice Chewińskiej.
Irena Szewińska – ze stadionu na fotel prezesa
Irena Szewińska, wybitna polska lekkoatletka w latach 1997-2000 była prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
4 złota dla Roberta Korzeniowskiego
Robert Korzeniowski zdobył aż 4 złote medale w chodzie, kolejno w Atlancie (1996), 2 x Sydney (2000), Ateny (2004). 3 z 4 medali to nagrody za chód na 50 km.
Plebiscyt Przeglądu Sportowego – 29 lekkoatletów
Aż 29 lekkoatletów zostało laureatami corocznego plebiscytu Przeglądu Sportowego. Stanisława Walasiewicz była zwyciężczynią 4-krotnie, Irena Szewińska podobnie, Robert Korzeniowski 2-krotnie. Absolutną rekordzistką jest Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), która wygrała 5 razy.