Spanie na zwyczajnym jaśku przestało być dla Ciebie komfortowe? A może masz problemy ze snem, nieustannie boli Cię kark, a mięśnie szyi i okolic wydają się sztywne? To może być znak, że poduszka na której śpisz nie jest dla Ciebie odpowiednia. Warto zastanowić się nad zakupem nowej, a nic tak nie wspiera karku, jak poduszki ortopedyczne.

Ten rodzaj poduszek jest przystosowany do poprawnego wspierania naszego karku i mięśni szyi. Przyzwyczajeni do wielkich poduch z pierza czy tych z tworzywa syntetycznego często nie mamy świadomości, ze spanie na czymś takim nie jest dobre dla naszej anatomii. Spłaszczona pod głową poduszka w żaden sposób nie wspiera kręgosłupa szyjnego, co może prowadzić do niepożądanych konsekwencji.

Czym się charakteryzują?

Poduszki ortopedyczne są to specjalnie wyprofilowane poduszki wypełnione specjalistyczną pianką, która dostosowuje się do kształtu naszego ciała, a nawet do jego temperatury. W proponowanych obecnie modelach jest ona nazywana pianką leniwą, ponieważ idealnie dopasowuje się do karku i okolic, dzięki czemu w optymalny sposób je podpiera, zapewniając relaks i odprężenie dla zmęczonych po całym dniu mięśni.

Jak wybrać poduszkę idealną?

Przed zakupem poduszki tego typu należy zastanowić się nad paroma istotnymi kwestiami, ponieważ musimy ją dostosować tylko do swojego użytku. Nie jest to rodzaj produktu, którym może dzielić się cała rodzina, ponieważ każdy z nas ma inne potrzebny. Najważniejszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać to: w jakiej pozycji lubimy spać najbardziej?

Rodzaje poduszek

Dla osób lubiących spać na boku polecane są modele w kształcie tak zwanej podwójnej fali. Jest to ten model, który jako pierwszy nasuwa się na myśl, jeśli słyszymy określenie poduszki ortopedyczne. Dzięki niemu mięśnie w tej okolicy mogą się rozluźnić i oprzeć na dość sporym wybrzuszeniu poduszki.

Śpiący na plecach powinni zainwestować w poduszki niskie, wykonane z miękkiego materiału, które wcięcie profilowane mają niewielkie. Dzięki takiemu układowi kręgosłup szyjny, który najbardziej cierpi podczas snu w tej pozycji ciała będzie podparty, ale nie przesadnie wypchnięty.

Najtrudniej dopasować jest poduszkę dla osób, które najchętniej śpią na brzuchu. W takim przypadku zawsze polecany jest model w kształcie gwiazdy, niestety nie zapewnia on doskonałego snu. Powodem tego jest fakt, że ludzie nie są anatomicznie przystosowani do spania w tej pozycji. Jeśli odczuwasz bóle w okolicy szyjnej, które mogą mieć właśnie takie podłoże, jedyną radą jest zmiana sposobu zasypiania.

Waga, wzrost, preferencje

Jeśli marzymy o idealnie dopasowanej do naszego ciała poduszce musimy znać swoją wagę i wzrost. Producenci poduszek ortopedycznych zawsze zamieszczają tabele, dzięki którym wiemy, jaki rozmiar poduszki dobrać do naszych wymiarów. Kiedy znamy już te wszystkie informacje można zacząć zastanawiać się nad pożądaną przez nas twardością poduszki.

Podsumowując

Poduszki ortopedyczne to zbawienie dla osób cierpiących na bóle w okolicy kręgosłupa szyjnego, ale także dla tych, którzy nie chcą nabawić się ich w przyszłości.