Operacja zaćmy to prosty i nieinwazyjny zabieg okulistyczny, któremu coraz częściej są poddawane osoby starsze. Ryzyko powikłań jest także stosunkowo niskie, a okres rekonwalescencji może ulec znacznemu skróceniu – oczywiście, o ile wiemy, jak prawidłowo postępować z podopiecznym. Kiedy należy zdecydować się na zabieg usunięcia zaćmy u seniora i o czym pamiętać po jego wykonaniu? Wszystkiego dowiecie się poniżej!
Praca opiekunki w Niemczech – obowiązki
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to spore wyzwanie zwłaszcza dla osób, które nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. Seniorzy wymagają niekiedy całodobowej opieki, a ze względu na ich stan zdrowia może okazać się, iż podjęcie specjalistycznego leczenia jest wręcz konieczne. Dlaczego o tym wspominamy? Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, należy bacznie obserwować podopiecznego oraz zmiany zachodzące w jego organizmie. Wraz z wiekiem pewne funkcje mogą ulec znacznemu pogorszeniu, a odnalezienie źródła problemu może okazać się wówczas kluczowe. Sytuacja nie inaczej wygląda w przypadku zaćmy polegającej na zmętnieniu soczewki oka.
W chorym oku wpadające promienie światła napotykają pewne przeszkody, a to zaś skutkuje zaburzeniem ostrości widzenia. Zaćmę można jednak skutecznie leczyć i wręcz należy to zrobić! Zabieg trwa zaledwie 30 minut, a pacjent jest zwykle wypisywany do domu już po upływie godziny. Niemniej jednak to właśnie okres rekonwalescencji może przysporzyć wiele trudności, a co za tym idzie, podopieczny będzie wymagał całodobowej opieki oraz pomocy przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Jak zatem pomóc osobie starszej po zabiegu i jednocześnie przyspieszyć proces gojenia?
Operacja zaćmy – to należy wiedzieć
I choć zabieg usunięcia zaćmy skomplikowany nie jest, pacjenci muszą koniecznie dostosować się do odgórnych zaleceń lekarza. Bez tego ani rusz! W innym razie istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, a proces gojenia znacznie się wydłuży. Jak zatem zadbać o oczy po zabiegu? W trakcie rekonwalescencji u pacjenta może pojawić się nieprzyjemne uczucie swędzenia czy delikatny dyskomfort. Pod żadnym pozorem nie należy przecierać oczu lub dotykać ich brudnymi rękoma. Zwykle zalecane jest noszenie specjalnej osłonki na oko, która posłuży jako tymczasowa ochrona przed wystąpieniem podrażnienia lub przypadkowego urazu. Co istotne, dzień lub dwa po wykonanym zabiegu należy ponownie udać się do okulisty, by ocenił proces gojenia się gałki ocznej i ustalił termin następnej wizyty kontrolnej.
Jeżeli opieka nad starszymi w Niemczech nieustannie zaprząta wam myśli, zajrzyjcie koniecznie na stronę – https://laxocare.pl/. Agencja pracy LAXO Care od lat pomaga mniej bądź bardziej doświadczonym opiekunkom w znalezieniu stabilnego i legalnego zatrudnienia.
Opieka nad starszymi po operacji zaćmy
Po wykonanym zabiegu pacjent otrzyma sterylny opatrunek, który ma za zadanie ochronić oko przed zabrudzeniami, otarciami czy urazami. Należy wymienić go na świeży po kilku godzinach i nasączonym wacikiem przetrzeć oko. Pamiętajcie, że nowy opatrunek nie może być zbyt ciasny! Nadmierny nacisk na zranione miejsce nie wróży niczego dobrego… W razie konieczności warto także zastosować specjalne krople do oczu, które skutecznie obniżą ciśnienie w oku.
Zmiana opatrunku czy stosowanie kropli na receptę to oczywiście nie wszystko! W trakcie procesu gojenia zoperowanego oka należy zmienić dotychczasowy tryb życia przynajmniej na jakiś czas. Gorące kąpiele, picie wysokoprocentowego alkoholu czy przemęczanie organizmu nie jest wskazane. Należy także unikać schylania się i wykonywania gwałtownych ruchów. To pozwoli wyeliminować ryzyko przemieszczania się soczewki czy wystąpienia zakażenia wewnątrzgałkowego.
Jak widzicie, dbałość o świeżą ranę to absolutna konieczność! Przyspieszy proces gojenia, a także zapewni seniorowi szybki i łatwy powrót do zdrowia. W przypadku osób stale unieruchomionych lub zmagających się ze znacznym stopniem niepełnosprawności należy zachować szczególną ostrożność oraz pomóc podopiecznemu, by nie doszło do nieplanowanych powikłań. Pamiętajmy, że osoby starsze mogą mieć trudności w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Rolą opiekunki jest bowiem zapewnienie wsparcia!