Każdy cukrzyk dobrze wie, że musi prowadzić dokładnie przemyślaną i dobrze zaplanowaną dietę. Produkty, które spożywa, powinny być pełnowartościowe, a ilość spożywanych posiłków kontrolowana przez lekarza prowadzącego. Z pewnych powodów sięganie po niektóre produkty żywnościowe jest wskazane, po inne zaś odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Po co właściwie może sięgać cukrzyk?
Na co zwracać uwagę
Jeżeli lekarz mówi pacjentowi, że nie może lub nie powinien sięgać po dany produkt w sklepie, to znaczy, że ma ku temu powody. Tego typu rady są najczęściej oparte na wielkości indeksu glikemicznego danego artykułu spożywczego, oznaczanego na opakowaniach jako IG. Jeżeli jest on zbyt wysoki, po spożyciu danego pokarmu poziom insuliny we krwi mocno wzrasta. Granicą przyjętą przez lekarzy jest IG równe 60 – produkty oznaczone indeksem wyższym niż ta wartość diabetycy powinni omijać. Należy jednak pamiętać, że indeks glikemiczny nie jest jedynym wyznacznikiem tego, co może spożywać osoba chora na cukrzycę. Na półkach sklepowych znajdują się też artykuły, które – mimo niskiego indeksu glikemicznego – może wywołać skok poziomu cukru. Te produkty zostaną wspomniane w dalszej części artykułu.
Co można jeść bez przeszkód
Trudno jest przecenić wartość odżywczą ryb morskich. Zawierają dobroczynne kwasy omega-3, a ich spożywanie zaleca się właściwie wszystkim. Ze względu na zawartość cennych składników odżywczych ryby powinny stanowić bardzo ważny element diety diabetyka. Oprócz nich cukrzyk powinien sięgać po rośliny strączkowe, a także różnego rodzaju orzechy i nasiona. Poza nimi należy wprowadzić do swojego jadłospisu odpowiednią ilość warzyw, takich jak cykoria, rzodkiewka, sałata, pomidory czy szpinak.
Z czego zrezygnować
W diecie diabetyka nie powinny znajdować się produkty zawierające tzw. tłuszcze trans – są one bardzo niekorzystne nawet dla osób zdrowych. Do takich produktów można zaliczyć m.in. popularne przekąski, takie jak chipsy. Niewskazane jest również spożywanie potraw bardzo tłustych i zawierających dużą ilość soli. Diabetycy powinni unikać też alkoholu, ale przede wszystkim – artykułów spożywczych bogatych w cukry proste.