Zdrowe i gęste włosy to oznaka zarówno zdrowia, jak i kobiecego piękna. Wiele z nas od lat zmaga się z problemem wypadających włosów czy zniszczonych końcówek. Niestety bardzo często same doprowadzamy do zniszczeń. Regularne korzystanie z prostownicy czy korzystanie ze środków niedostosowanych do porowatości włosa sprawia, iż ulegają one nadmiernemu obciążeniu, puszą się lub tworzą się tzw. strączki. Jak zatem zadbać o włosy? Czy nasz codzienny styl życia i nieodpowiednia dieta mają wpływ na ich kondycję? Sprawdzamy!

Zdrowe włosy a pewność siebie

Włosy często stają się źródłem niepotrzebnego stresu i odbierają nam poczucie atrakcyjności. Pomimo nieustannych starań i stosowania trików i domowych sposobów, ich stan może poniekąd budzić pewne wątpliwości. Co zatem źle robimy? Otóż na zdrowe włosy składa się wiele czynników. Nieodpowiednia dieta, niedobór witamin i wartości odżywczych oraz nadmierne korzystanie z suszarki niekorzystnie oddziałują na ich stan. Zobacz, co możesz zrobić, by temu zapobiec!

Czy płuczesz włosy zimną wodą?

Prysznic w chłodnej wodzie nie brzmi zachęcająco. Posiada on jednak właściwości zdrowotne. Wysoka temperatura wody niekorzystnie oddziałuje na stan naszych włosów. Wysusza je, obciąża delikatną skórę głowy, tym samym odbierając włosom blask. Wypróbuj zatem kąpiel w zimnej wodzie, która pobudzi krążenie i wpłynie pobudzająco na ich porost.

Zadbaj o siebie od wewnątrz

Nieodpowiednia dieta to jeden z najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych. Aby włosy były piękne i zdrowe, musisz również zadbać o swój organizm od wewnątrz. Dostarczaj organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wartości odżywczych, witamin czy minerałów, a przede wszystkim pij dużo wody i nawadniaj organizm. Dobra dieta poprawi kondycję twoich włosów!

Podcinaj końcówki

Skracanie włosów jest źródłem wielu nieporozumień. Udajemy się na wizytę z zamiarem podcięcia końcówek, a wychodzimy z włosami krótszymi aż o połowę! Jak to możliwe? Regularnie podcinanie końcówek to podstawa! Długość włosów nie świadczy o ich zdrowotności. Zniszczone końce z czasem obejmą większą partię, a jedynym rozwiązaniem będą nożyczki…

Doskonała pielęgnacja

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z włosami, powinny zaznajomić się z kwestią porowatości włosów. Czy zwróciłaś uwagę, że po zastosowaniu oleju kokosowego czy oleju z czarnuszki, twoje włosy zachowują się dziwnie? Dostosowanie pielęgnacji i stosowanych kosmetyków do naturalnego poziomu rozchylenia łusek włosa to klucz. W zależności od poziomu porowatości zalecane są odmienne środki. Warto jednak eksperymentować i sprawdzić, co działa u nas najlepiej.

Nawilżaj

Wariantów jest kilka! Możesz nawilżać przed myciem, po myciu lub przed olejowaniem. Na podstawie prób i błędów sprawdź, który sposób sprawdza się u ciebie najlepiej. Ciekawym rozwiązaniem jest olejowanie na podkład nawilżający lub nawilżanie żelem lnianym. Pamiętaj, że brak zamknięcia nawilżenia wewnątrz struktury włosa to karygodny błąd. Twoje włosy mogą zacząć się puszyć, nadmiernie przesuszać i niekorzystnie wyglądać.

Czy skład kosmetyków jest ważny?

Oczywiście! Stosowanie nieodpowiedniego szamponu może uszkodzić strukturę włosa. Na co dzień warto stosować delikatne szampony naturalne. Zwróć zatem uwagę czy szampon, którego aktualnie używasz, nie jest  zbyt mocny. Jeśli tak, nie wyrzucaj go! Używaj go raz w tygodniu, by oczyścić skórę głowy.

PEH – proteiny, emolienty i humekanty

Zachowanie równowagi w naszej pielęgnacji jest istotne. Składniki budulcowe i nawilżające odpowiadają za wygląd i zdrowie naszych włosów. Poprzez eksperymentowanie i sprawdzanie konkretnych środków, poznasz swoje włosy i ich zapotrzebowanie na konkretne substancje. Nadmiar czy niedobór pewnych substancji może sprawić, iż oklapną, zaczną się puszyć lub utracą nawilżenie oraz blask.

Włosy to twoja wizytówka

Odpowiednio dobrana fryzura i zdrowe, gęste włosy dodadzą nam niebywałego uroku. Niekiedy jednak trudno poskromić kosmyki włosów i doprowadzić je do ładu. Te kilka prostych trików pozwoli zadbać ci o fryzurę bez konieczności wizyty u fryzjera!