Nowoczesna technologia wspomagająca chorujących na cukrzycę, umożliwia uzyskanie pełnej kontroli nad chorobą, nawet wtedy, gdy pacjentowi zdarza się czasem zapomnieć o niezbędnych procedurach, które w stanie są uratować ludzkie życie. Głównym zadaniem, jakie spełnić musi pompa jest podanie insuliny.

Paradigm 715, obejmuje system działania bardzo zbliżony do fizycznie aktywności człowieka. Do absolutnego minimum, jest tutaj ograniczone potencjalne zagrożenie wystąpienia błędu. Nie ma możliwości, by insulina została podana w dawce zbyt dużej, ponieważ system chroni przed podobnymi sytuacjami. Dawki, podawane są w trzech rodzajach bolusów oraz czterech bazach. Urządzenie, w całości sterowane jest za pomocą pilota, podczas gdy menu jest w języku polskim, co znacznie ułatwia pracę z urządzeniem. Wszystkie operacje pompa insulinowa sygnalizuje za pomocą alarmu. Rodzaje alarmów są dwa: tonowy i wibracyjny.

System, ostrzega przed zbliżającym się zakończeniem insuliny i może być sterowany za pomocą pilota. Przypomina on także o konieczności zbadania cukru u pacjenta, pilnując wszystkich rutynowych działań. Istnieje możliwość pełnej indywidualizacji, dzięki bogatemu wyposażeniu. Wyposażenie pompy obejmuje, przede wszystkim: kalkulator Bolusa, ustawianie czasu działania insuliny, ustawianie wartości docelowych glukozy i możliwość stosowania insuliny analogowej albo krótko działającej.

Jako inteligentny system, Paradigm 715 zapamiętuje poprzednio wybrane ustawienia i tym samym, znacznie łatwiejsza jest praca z urządzeniem. Wyświetlacz, podświetla się za każdym razem, kiedy urządzenie jest użytkowane, a na tzw. ekranie podstawowym zawsze są widoczne niezbędne wskaźniki. System, informuje o wskaźnikach za pomocą ikonek, które symbolizują: godzinę, stan baterii i stan zbiorniczka z insuliną. Jako, że są one na ekranie podstawowym, jest do nich szybki, bardzo łatwy dostęp.

Insulina podawana jest przez pompę nawet z dokładnością równą 0,05 jednostki w bazie i 0,1 jednostki w bolusie. Jest to wysoki poziom precyzji. Dzięki temu, z pompy korzystać mogą nawet pacjenci, którzy potrzebują bardzo małej dawki.