Orzechy występują niemal w każdej kuchni. Wszystkie odznaczają się korzystnym działaniem na zdrowie oraz urodę. Wszystkie jednak działają nieco w inny sposób. Poznajmy specyfikę oraz przegląd orzechów.
Orzechy jako bogate w substancje odżywcze nasiona
Każda roślina składa się z korzenia, łodygi, liścia, kwiatu, owocu oraz nasiona. Nasiono to organ wytwarzany jako ostatni, ale jednocześnie zapoczątkowuje życie nowej rośliny, która z niego wyrasta. Efektem tego zawiera on wiele substancji odżywczych. Nasiona, które znajdują się w łupinkach, określa się mianem orzecha.
Szeroki wachlarz orzechów
Wśród najpopularniejszych orzechów wylicza się się: orzechy włoskie, orzechy pekan, orzechy laskowe, orzechy makadamia, orzechy nerkowca orzechy arachidowe, orzechy brazylijskie, orzechy pistacjowe, orzechy migdałowe oraz orzechy piniowe. Wiele z nich zawiera kwasy tłuszczowe, ale nie te niekorzystne powodujące wzrost cholesterolu, miażdżycę, zawały serca i udary mózgu, ale te korzystne poprawiające funkcjonowanie organizmu. Ponadto kryją witaminy B i magnez biorące udział w procesach fizycznych i psychicznych, witaminę D dającą dobre samopoczucie oraz witaminy A i E poprawiające kondycję skóry i włosów.
Czym jest i jakie ma właściwości masło orzechowe
Masło orzechowe to wyrób spożywczy wytwarzany z orzeszków ziemnych. Stanowi bardzo popularny składnik w kuchni amerykańskiej. Pojawiło się po raz pierwszy w dziewiętnastym stuleciu za sprawą lekarza Johna Harveya Kellogga. Produkt znajduje zastosowanie zarówno jako smarowidło jak też składnik wypieków i ciasteczek. W przemyśle spożywczym występuje masło orzechowe chrupkie z kawałkami orzechów i masło orzechowe kremowe z roztartymi orzechami. Masło orzechowe w 90% składa się z orzechów ziemnych. Pozostałe składniki to oleje roślinne, sól i cukier, przy czym cukier nie buraczany lub trzcinowy, a w formie glukozy. Masło orzechowe zawiera wiele składników odżywczych, w sporej mierze korzystnych dla zdrowia. Nie bez powodu wlicza się je w produkty białkowe, skoro zawiera 30% białka. 50% stanowią tłuszcze, aczkolwiek nie wszystkie z nich to niekorzystne tłuszcze, występuje też wiele tłuszczów korzystnych. W maśle orzechowym zawiera się też wiele błonnika, witamin oraz makroelementów i mikroelementów.