Złamania, skręcenia, zwichnięcia lub stłuczenia to kontuzje, na które narażeni są nie tylko zawodowi sportowcy. Tego typu urazy mogą się przytrafić osobie, która ze sportem nie ma nic wspólnego, a w zdecydowanej większości przypadków wyżej wymienione wypadki kończą się trwałym unieruchomieniem kończyny za pomocą gipsu. Doskonałą alternatywą dla tego typu rehabilitacji są ortezy i stabilizatory. Mimo iż zaliczamy je do tej samej grupy produktowej, to jesteśmy w stanie wykazać drobne różnice pomiędzy bliźniaczo podobnymi akcesoriami.
Czy ortezę można nazwać stabilizatorem?
Oczywiście, że tak. Określenia orteza oraz stabilizator można stosować naprzemiennie. Główną definicją dla tego typu produktów medycznych jest stabilizator, natomiast wszystkie ortezy można nazwać stabilizatorami, ponieważ ich główną funkcją jest stabilizacja kontuzjowanej kończyny. Zarówno jeden, jak i drugi typ sprzętu rehabilitacyjnego można kupić za pośrednictwem strony https://salonzdrowia.com.pl. Sklep medyczno-ortopedyczny w swojej ofercie posiada wysokiej jakości ortezy i stabilizatory renomowanych producentów.
Idealna alternatywa dla gipsu, czyli orteza
Orteza w większości przypadków jest zbawieniem dla osób, które po drobnym skręceniu lub innym mało inwazyjnym urazie kończyny obawiają się długotrwałego zagipsowania. Jest to rodzaj aparatu ortopedycznego, którego najważniejszą funkcją jest stabilizacja stawu. Orteza gwarantuje unieruchomienie lub ograniczenie jego ruchów. Tym samym chroni przed kolejnymi urazami, zmniejsza obrzęki powypadkowe oraz zdecydowanie przyśpiesza powrót do pełnej sprawności ruchowej. W zależności od tego, z jakim urazem mamy do czynienia, ortezy możemy podzielić na sztywne, półelastyczne oraz całkowicie elastyczne, czyli miękkie. O wyborze odpowiedniego rodzaju i rozmiaru ortezy zawsze powinien decydować lekarz!
Stabilizator, czyli zabezpieczenie po rehabilitacji
Czym więc stabilizator różni się od ortezy? Przede wszystkim rozmiarem. W zdecydowanej większości przypadków stabilizatory to drobny produkt wykonany z miękkich i elastycznych materiałów, które gwarantują kontuzjowanemu pełen komfort. Stabilizatory bardzo często wykorzystywane są jako pewnego rodzaju zabezpieczenie części ciała, która wcześniej podlegała rehabilitacji. Tego typu produkty, w odróżnieniu od wyżej wspomnianych ortez, nie ograniczają ruchu w stawach i umożliwiają zachowanie pełnej sprawności ruchowej.
Najbardziej rozpowszechnione są stabilizatory na staw kolanowy, a w ofercie sklepów z akcesoriami medycznymi znajdziemy również stabilizatory na kostki, nadgarstki, łokcie czy obręcz barkową. Tego typu zabezpieczenia są bardzo popularne wśród zawodowych sportowców. Stabilizatory możemy dojrzeć między innymi u siatkarzy lub koszykarzy, którzy zapobiegają lub są świeżo po wyleczeniu kontuzji kolan, kostek oraz stawów skokowych, a zastosowanie takie produktu medycznego nie ogranicza zakresu ruchowego w stawach.