Praca opiekunki w Niemczech polega na zajmowaniu się osobą starszą, a do jej obowiązków należy wiele czynności. Często prowadzi dom, gotuje, pomaga załatwiać sprawy codzienne, asystuje w codziennych czynnościach oraz spędza czas wolny z seniorem. O ile na temat pomocy tych codziennych czynnościach napisano wiele, tak o spędzaniu czasu z seniorem nie mówi się dużo. Jednak często właśnie ten aspekt może okazać się prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza gdy senior jest przykuty do łóżka, a nasza znajomość języka niemieckiego nie jest biegła. Przedstawiamy 3 przydatne propozycje, które zainspirują cię do zorganizowania czasu seniorowi, tak aby się nie nudził.

Wspólne słuchanie muzyki

Najprostszym sposobem na zabicie nudy jest wspólne słuchanie muzyki. Jeśli znasz język niemiecki, możesz dopytać seniora o jego ulubione utwory i włączyć je przez internet. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że senior będzie miał w domu płyty bądź kasety, a może nawet płyty winylowe i gramofon ze swoimi ulubionymi utworami. Wtedy wystarczy włączyć urządzenie i cieszyć się ciekawymi melodiami, których możliwe, że nigdy nie słyszeliśmy. Jeśli znasz niemiecki, możesz wypytywać seniora o jego wspomnienia związane z daną melodią, może ma jakieś ciekawe historie, którymi chce się podzielić.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to nie lada wyzwanie, jednak jest bardzo satysfakcjonująca, również pod względem finansowym, dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie wejdź na https://laxocare.pl. Znajdziesz tam oferty pracy dla opiekunek do osób starszych w Niemczech oraz profesjonalną obsługę tych wyjazdów.

Audiobooki

Audiobooki to książki czytane przez lektorów i nagrane do wersji płytowej bądź MP3. Możesz odtworzyć na komputerze, smartfonie bądź zakupić w formie płyty. Są one doskonałym sposobem na zaaranżowanie czasu wolnego seniora, zwłaszcza gdy nie znasz języka. Sama opieka nad starszymi w Niemczech, nie wymaga bowiem biegłej znajomości tego języka. Czasami jednak senior potrzebuje słyszeć swój rodzimy język. Nie znając niemieckiego, nie przeczytasz książki seniorowi, którym się opiekujesz. Dobrym więc pomysłem jest odtworzenie audiobooka w języku niemieckim. Zwłaszcza jeśli senior nie może czytać samodzielnie.

Wspólne oglądanie filmów i seriali

Najczęstszą formą organizowania czasu wolnego seniora, który większość czasu spędza w łóżku, jest włączenie mu telewizji i oddalenie się w swoim kierunku. Nie namawiamy do takiego zachowania, lecz do towarzyszenia seniorowi w trakcie oglądania ulubionych programów czy seriali. Jeśli w domu seniora jest zamontowana telewizja internetowa bardzo łatwo włączyć napisy w języku polskim do niemieckiej produkcji, dzięki czemu i ty zrozumiesz, o czym jest uwielbiana przez twojego podopiecznego telenowela. Jeśli choć trochę znasz niemiecki, warto zapytać podopiecznego o to, co myśli o danej postaci, bądź co było w poprzednich odcinkach. Z pewnością wywołasz uśmiech i wyrazisz zainteresowanie jego opinią. A oglądanie telewizji w języku niemieckim pomoże i Tobie jeszcze lepiej oswoić się z językiem.

Opieka nad starszymi nie wymaga specjalnych umiejętności specjalistycznych czy biegłej znajomości języka niemieckiego. Ważne jest jednak przyjazne nastawienie, dobre chęci oraz empatia, aby zorganizować czas osobie starszej. Pozytywne nastawienie oraz umiejętności podtrzymywania kontaktu z drugą osobą są o wiele bardziej przydatne w tej pracy niż doświadczenie czy wykształcenie medyczne. Seniorzy bowiem potrzebują ciepłej osoby, która będzie im towarzyszyła w trudach dnia codziennego, a nie robota, który bez słowa będzie machinalnie wykonywał powierzone czynności.