Zrobienie pierwszego dobrego wrażenia w pracy to bardzo ważny cel, jaki powinniśmy osiągnąć w pierwszych jej dniach. Zwłaszcza praca z ludźmi wymaga ukazania swoich umiejętności interpersonalnych i pokazania się z jak najlepszej strony. Przedstawiamy przydatne porady dotyczące podejmowania pracy jako opiekunka dla osób starszych w Niemczech, której wykonywanie wiąże się ze stałym przebywaniem z podopiecznym. Warto zastosować opisane poniżej wskazówki, aby nie narazić się na stworzenie negatywnych relacji z seniorem.

Nie pokazuj swojego zdenerwowania

Podjęcie nowej pracy, zwłaszcza za granica może być stresujące. Aby nie utrudniać sobie jej podjęcia, zdecyduj się na wsparcie ze strony pośrednictwa pracy. Na rynku jest ich bardzo wiele. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: praca w Niemczech dla Polaków opiekunka, a pojawi się setki firm. Liderem wśród nich, zwłaszcza w branży opiekunek do osób starszych jest Laxocare. Więcej informacji na temat oferty pracy w Niemczech dla opiekunek znajdziesz na https://laxocare.pl/oferty. Jeśli jednak wciąż lekko stresujesz się nowymi obowiązkami, pamiętaj, że nie tylko ty kiedyś zaczynałaś taką pracę. Daj sobie możliwość popełnienia małych błędów i zawsze pytaj, gdy coś jest dla ciebie niejasne. Wykonuj swobodne i przemyślane ruchy, ponieważ nerwy najbardziej słychać w glosie oraz widać szybkim sposobie poruszania się. 

Uśmiechaj się

Opiekunka do osób starszych to praca w Niemczech dla Polaków, których znajomość języka niemieckiego nie jest na najwyższym poziomie. Często bowiem powierzone są nam obowiązki zajmowania się osobą, która poprzez różnego rodzaju schorzenia nie może mówić, bądź nie słyszy.

Przy stresie, który najczęściej towarzyszy pierwszym dniom w pracy, pomocnym sprzymierzeńcem jest uśmiech. Często o nim zapominamy, jednak jest to broń, która skutecznie przełamuje lody w każdej sytuacji. Pomaga nam się rozluźnić i sprawia wrażenie, że jesteśmy przyjaźnie usposobieni i życzliwi.

Nie ingeruj w rutynę dnia seniora

Często, gdy wchodzimy w nowe miejsce, nie znamy zwyczajów tam panujących. Zwłaszcza osoby starsze, lubią mieć wyznaczone odpowiednie godziny na dane aktywności. Podejmując pracę opiekunki do osób starszych, nie zapominaj, że masz do czynienia z seniorem posiadających określone przyzwyczajenia i rytuały. Może to być oglądanie telewizji o wyznaczonych porach bądź czytanie gazety po śniadaniu. Warto wcześniej zapytać albo seniora, albo jego opiekunów o to, w jakich godzinach twój podopieczny lubi spożywać posiłki i wykonywać określone czynności. Możemy bowiem nieświadomie wprawić w złość seniora i ciężko będzie później zatrzeć nieprzyjemne wrażenie.

Nie ignoruj seniora

Praca w Niemczech może powodować zmniejszenie ilości czasu, który możemy spędzać z bliskimi. To z kolei może powodować gorsze samopoczucie i złość. W takich sytuacjach często mimowolnie szukamy upustu swoich emocji, bądź odwrotnie – zatrzymujemy je wszystkie dla siebie. Oba rozwiązania często wyrażają się w tym, że jesteśmy oschli bądź obojętni w stosunku do podopiecznego. Jednak każdy, nawet osoby chore podświadomie wyczuwają nasz nastrój i bardzo często przejmują od nas negatywne emocje. Pomimo trudności warto więc rozmawiać, śmiać się i myśleć pozytywnie. Dzięki temu nasze relacje z seniorem będą układały się bez zbędnych nieprawidłowości.

Praca opiekunki do osób starszych to praca z ludźmi. W takich zawodach przyjazne usposobienie oraz umiejętności interpersonalne są na wagę złota. Nie są one wymienione w spisie naszych obowiązków na umowie o pracę, jednak uśmiech i miła rozmowa mogą znacznie ułatwić wykonywanie sformalizowanych obowiązków i uczynić naszą pracę znacznie przyjemniejszą.