Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to zajęcie, które przyciąga dużą ilość zainteresowanych do podjęcia pracy i wyjechania. Podobnie jak w innych zawodach, podczas rozmowy o pracę pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na CV i umiejętności w nim zawarte, ale również na opinie na temat przebiegu poprzednich prac. Przydatne mogą okazać się referencje, które w dużym stopniu ułatwiają otrzymanie korzystniejszych ofert, czy zwiększają szansę na otrzymanie dobrej pracy.
Dlaczego warto zbierać referencje?
Na rynku pracy można zauważyć wzrost przywiązywania uwagi do referencji dostarczanych przez potencjalnych pracowników. Wielu pracodawców uważa, że jeśli w poprzedniej pracy kandydat radził sobie bardzo dobrze, to jest wysoce prawdopodobne, że w jego firmie będzie podobnie. Opieka nad starszymi to nietypowa branża, dla której referencje odgrywają jeszcze ważniejszą rolę. Rodziny chorych zatrudniając opiekunkę, decydują się na udostępnienie części swojego domu, przez co udzielają kredytu zaufania. W przypadku korzystnych referencji podjęcie takiej decyzji jest znacznie prostsze. Zdobyte referencje to idealna przepustka do znanych agencji opiekunek, takich jak ta: https://laxocare.pl. Firmy chętniej podejmują współpracę z osobami popierającymi swój profesjonalizm odpowiednimi referencjami.
Co powinny zawierać referencje?
Aby referencje były wartościowe, powinny zawierać podstawowe informacje, takie jak szczegóły zatrudnienia, zakres pełnionych obowiązków czy czas pracy. Warto, żeby referencje zawierały szczegółowy wykaz obowiązków opiekunki, ponieważ pozwoli to w większym stopniu potwierdzić jej kompetencje podczas następnych zleceń.
Dodatkowym atutem mogłyby być informacje na temat relacji rodziny chorego z opiekunką. Dokument powinien zawierać dane kontaktowe do rodziny, która go udziela. Dzięki temu potencjalny pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje zawarte w referencjach lub o coś dopytać.
Kiedy zbierać referencje?
Najlepszą metodą na zbieranie referencji jest poproszenie o wystawienie rekomendacji tuż po zakończonym zleceniu. Jeśli stan chorego, którym się opiekowaliśmy, jest na tyle dobry, aby mógł on sam ocenić naszą pracę to najlepszym źródłem rekomendacji będzie on sam. Jeśli jednak chory nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, warto poprosić jego rodzinę o wyrażenie swojej opinii. Dzięki temu pozyskanie referencji będzie łatwiejsze, a zawarte w nich informację będą bardziej szczegółowe. Więc jeśli zależy nam na pozyskaniu jak najbardziej rozbudowanych informacji na temat naszej pracy, nie powinniśmy zwlekać zbyt długo.
Zdobywanie referencji nie jest trudne, a korzyści płynące z poparcia naszych umiejętności i doświadczenia za pomocą opinii naszych wcześniejszych pracodawców są miarodajne. Opiekunka osób starszych w Niemczech posiadająca dobre referencje ma większe szanse na uzyskanie lepszych warunków zatrudnienia oraz ma mniejsze szanse na niepowodzenie podczas poszukiwania pracy. Pozyskiwanie referencji od chorych to powszechne praktyki, które bardzo rzadko kończą się niepowodzeniem.